Haberler

07 Aralık 2020

TİKA’dan Kolombiya’daki Uluslararası Havaalanına Termal Kamera Sistemi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bolivar Valiliği ile işbirliğinde, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında biyogüvenlik protokolü ve önlemlerini uygulamak amacıyla Rafael Nuñez Cartagena de Indias Uluslararası Havaalanına Türk üretimi iki termal kamera seti temin etti.

Termal kameralar fiziksel temas olmadan yüksek hassasiyetli yüz tanıma sistemi aracılığıyla 37 derecenin üzerindeki vücut sıcaklığı tespit edebiliyor. Kurulan sistem sayesinde ulusal Hükümet tarafından oluşturulan yönergelerle uyumlu biyogüvenlik protokollerinin güçlendirilmesinin yanı sıra, şehrin ana gelir kaynağı olan turizm sektöründeki faaliyetlerin canlandırılması için gerekli sağlık güvenliği koşulunun oluşturulması hedefleniyor.

Kameraların teslim töreninde konuşan Bolivar Valisi Vicente Antonio Blel Scaff, sağlanan destek için Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine teşekkür etti. Scaff konuşmasında; “Kızılötesi kameralar, Karayip bölgesinin ana havalimanında tüm yolcularımızın vücut sıcaklığını tespit etmemize olanak tanıyacak. Bolivar departmanında hayat kurtarmaya devam etmemizi sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Cartagena Fahri Konsolosu Jorge Villamizar de Lavalle ise bölgede gerçekleştirilen iş birliklerinin artmasının önemine değinerek: “Rafael Nuñez Havaalanına kurulan termal kamera sistemleri sağlık güvenliği yönetiminde önemli bir aşamayı temsil ediyor. Virüsle enfekte olmuş kişilerin erken tespit edilebilmesi çok önemli. Türk ürünü termal kamera sistemlerinin bölgemizde yaygın olarak kullanılabileceğini düşünüyorum.” dedi.

TİKA tarafından, Kolombiya’da koruyucu sağlık önlemleri kapasitesinin artırılması amacıyla 2020 içerisinde temin edilen üç adet termal kamera seti, Kolombiya Başkanlık Sarayında, Chocó Departmanı Valiliği ve Kolombiya Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı hizmet binalarında halen kullanılmaya devam ediyor.

Kolombiya’nın turistik, tarihi ve kültürel simgesi olan Cartagena, ülkede en yüksek turizm gelirine sahip ve en çok yabancı turist ağırlayan şehir. Adını, eski cumhurbaşkanlarından ve Kolombiya milli marşının yazarı olan Rafael Nuñez’den alan Cartagena havaalanı; ülkedeki en önemli ve işlek üç havalimanından biri olma özelliğine sahip.

Sonraki Haber

TİKA, Tacikistan’da Yazılım Eğitim Merkezi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Alif Akademi Sivil Toplum Kuruluşu işbirliğinde, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de orta ve düşük gelir sahibi ailelerin meslek sahibi olmayan gençlerine yönelik, ücretsiz bilgisayar yazılım ve kodlama kurslarının verildiği “Yazılım Eğitim...