Haberler

13 Eylül 2018

TİKA’dan Kolombiyalı Öğrencilere Bot Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kolombiya’nın El Charco Belediyesinin merkezinden uzak bölgelerinde yaşayan 300 öğrencinin okula ulaşımlarını kolaylaştırmak için El Charco La Tribuna okuluna iki  adet bot temin edildi.

Kolombiya'nın Ekvador sınırında bulunan Narino eyaletinde yer alan El Charco kasabası pasifik kıyısında bulunan haliçlerin içinde yer alıyor. Kolombiya’nın ekonomik olarak en az gelişmiş bölgelerinden olan El Charco’da Afro-Kolombiyalı ve yerli halk yaşıyor. Ulaşımın nehir taşımacılığıyla sağlandığı bölgede 7 ile 17 yaş aralığındaki öğrenciler okullarına ulaşabilmek için kalaslardan yapılmış kanoları kullanıyordu.

El Charco Belediyesinin talebi üzerine TİKA bölgede yaşayan 300 öğrencinin okullarına ulaşımlarını sağlamak için Kapadokya ve Fatmagül adlı 2 adet bot temin etti. Botların teslim töreninde konuşan El Charco Belediyesi temsilcisi Emerson Micolta, “Ülkemizin ücra bir köşesinde yer alan bu bölgeye büyük bir sevgi ve şefkat ile bot desteğinde bulunan Türkiye’ye sonsuz şükranlarımızı gönderiyoruz” dedi. 

Nehrin karşısında bulunan okuluna gitmek için daha önce kanoları kullanan Yani Fernanda gündüzleri erkenden kalkıp bekleyen La tribuna okulunun 300 öğrencisinden yalnızca bir tanesi.

“Sabahları uyandığımda dişlerimi fırçalayıp yıkanıyorum. Okula gitmek için hazırlanıp bekliyorum. Okul oturduğum ev ile nehir arasında olduğundan sabahları karşıya geçebilmek için beklemeye başlıyorum. Nehirden geçenlerden beni karşıya bırakmalarını rica ediyordum.  Ama şimdi bir botumuz var ve ıslanmadan dersime yetişebiliyorum. Türkiye halkına ve TİKA’ya çok teşekkür ederim”

Afro-Kolombiyalı ve yerli halklardan oluşan La Tribuna kasabasında öğrenciler TİKA tarafından temin edilen botlar sayesinde derslerine ıslanmadan ve güvenli bir şekilde ulaşabiliyor.

Sonraki Haber

TİKA Bosna Hersek’te Osmanlı Şehitliğini Düzenliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bulunan tarihi Kovaçi Mezarlığı’nın Osmanlı şehitlerinin defnedildiği bölümde kazı çalışmaları başlatıldı. Tarihi Kovaçi Mezarlığı, 15. yüzyılda Osmanlı dönemindeki Saraybosna’nın en eski mezarlığı olarak...