Haberler

29 Mayıs 2016

TİKA’dan Kosova’da Eğitim Desteği

Kosova’nın güneyinde Prizren Belediyesi’ne bağlı Jupa bölgesinde bulunan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından tadilatı ve donanımı tamamlanan Gornje Ljubinje İzvor İlköğretim Okulu’nun Kültürel Etkinlikler Salonu’nun açılışı gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan okul müdürü Necmiya Zeçiroviç, köylerinde eğitimin başlatıldığı senenin 1926 yılı olduğunu, bu 90 yıl içerisinde gururla okullarında yetişen doktor, mühendis, hukukçu, savcı ve yazarların olduğunu dile getirdi. Öğrencilerin eğitimlerinde katkılarını esirgemeyen öğretmenlere teşekkürlerini iletti. Okullarındaki atıl olarak yıllardır duran bölümü bir kültürel etkinlik salonuna dönüştürmeyi hayal ettiğini vurgulayan müdür bu hayalinin gerçek olmasına yardımcı olan Türk halkına ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

TİKA Kosova Program Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü yaptığı konuşmasında, bölgede yaşayan Boşnakların son yüzyılda yaşanan sıkıntılara rağmen umutlu olduklarını vurguladı. Gerçekleştirilen bu projenin Türkiye’den Kosova’ya uzatılan bir gönül eli olduğunu ifade eden Ümütlü Kosova’yı Türkiye’nin gönül coğrafyası olarak nitelendirdi. TİKA desteği ile tadilatı ve donanımı tamamlanan salonun öğrencilerin eğitimde faydalı olmasını temenni ettiğini belirtti.

Tören okul öğrencileri tarafından hazırlanan folklor, şiir programı ve ilahilerin okunması ile son buldu.

Prizren Belediyesi’ne bağlı Jupa bölgesinde büyük çoğunluğu Kosovalı Boşnakların yaşadığı 13 köy bulunuyor. Söz konusu bölgenin en büyük köyü olan Gornje (Yukarı) Ljubinje köyünde 2800 kişi yaşıyor. Köyde yaşayanların büyük bir kısmı işsiz olmakla birlikte çalışanlar da genelde inşaat işçisi olarak çalışıyor. Köyün merkezinde bulunan Izvor (Kaynak) İlk ve Orta Alt Öğretim Okulu’nda toplam 258 öğrenci öğrenim görüyor.

Sonraki Haber

Somali Anadolu Ziraat Fakültesine Kapasite Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somali Anadolu Ziraat Fakültesine kapasite artırım ve teknik donanım desteği sağladı. TİKA tarafından yürütülen proje kapsamında, Anadolu Ziraat Fakültesine uygulamalı eğitimler için modern sera kurulumu gerçekleştirildi. Uygulamalı tarım...