Haberler

31 Mayıs 2019

TİKA’dan Kosova’da Ramazan Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kosova’nın başkenti Priştine’de iftar programı düzenlendi. İftar programına Kosova’nın farklı bölgelerinden siyasetçi, kanaat önderi, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, eğitim ve sağlık camiasın yöneticiler, din adamları, iş adamları, kadın dernekleri yöneticileri ve proje partnerlerinden 550 davetli katıldı.

İftar programına Kosova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli, T.C. Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, Güvenlik Güçleri Bakanı Rrustem Berisha, Altyapı Bakanı Pal Lekaj, Maliye Bakanı Bedri Hamza, Sağlık Bakanı Uran İsmaili, Sanayi ve Ticaret Bakanı Endrit Shala, Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Valdrin Lluka, Çevre ve Alan Planlama Bakanı Fatmir Matoshi, Yerel Yünetimler Bakanı Ardijana Hodziç, Kamu Yinetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Bölgesel Kalkınma Bakanı Rasim Demiri, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava yanı sıra ABD Büyükelçisi Philip S. Kosnett, İngiltere Büyükelçisi Ruairi O’connell, Finlandiye Büyükelçisi Pia Stjernvall, Hırvatistan Büyükelçisi ile Kosova meclisi milletvekilleri, belediye başkanları, Kosova Türk Temsil Heyeti, Yunus Emre Enstitüsü, Kosova Maarif Okulları ve Kosova’daki Türk kurum ve kuruluş temsilcileri, 15 Temmuz Derneği üyeleri ve şehit yakınları ile Kosova kurum ve kuruluş temsilcileri hazır bulundu.

İftar programında konuşma yapan  Büyükelçi Çağrı Sakar, Türkiye'nin dost Kosova'da barış ve istikrarın daim olmasını, çok kültürlü Kosova'nın kalkınmasını, uluslararası alanda tüm diğer ülkelerle eşit olmasını arzu ettiğini belirtti. Bu anlayışla Kosova ile Sırbistan diyalog sürecini, Kosova'nın Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyeliği hedeflerini desteklediklerini kaydeden Büyükelçi Sakar: "Büyükelçiliğimiz, askerlerimiz, TİKA, Yunus Emre, Maarif Vakfı, Diyanet İşleri başkanlığı başta olmak üzere tüm kurumlarımızla en başından itibaren Kosova'nın yanında olduk. Bundan sonra da olmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı. Büyükelçi Sakar, ortak tarihi ve kültürel bağlar nedeniyle ayrı bir yeri olan Kosova'ya insani ve kalkınma yardımlarını sürdürdüklerini belirterek TİKA'nın Kosova'da faaliyete başladığı 2004 yılından bu yana 100 milyonu doları aşan 700 projeyi hayata geçirdiğini, eğitim, sağlık, altyapı, tarım ve diğer alanlarda destek sunduğunu vurguladı. Konuşmasında FETÖ terör örgütünün bertaraf edilmesi konusunda iki ülke arasındaki işbirliğin devam ettiğini belirten Büyükelçi Sakar, "Bizim hatalarımızı tekrarlamamaları ve hala varlığını sürdüren bu teröristlere karşı gerekli önlemleri daha fazla vakit kaybetmeden almaları için uyarmaya devam ediyoruz" dedi.

Kosova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yardımları ve desteklerinden dolayı Kosova halkının Türk halkına teşekkürlerini ifade ederek, savaştan çıkmış olan Kosova'ya gerek toplumsal rehabilitasyon sürecinde gerekse devlet kurumlarının tesis edilmesinde sunulan desteklerin son derece değerli olduğunu kaydetti. TİKA'nın 2004 yılından bu yana Kosova'da 700 projenin gerçekleştirdiğini hatırlatan Pacolli, “TİKA aracılığıyla Kosova'da eğitimden tarıma kadar çok önemli yardımlar yapıldı” dedi.

Bakan Pacolli,” Türkiye’nin, Kosova’nın uluslararası alandaki istikrarı, gelişimi ve tanıtımı için verdiği destek ile ülkemizin Avrupa-Atlantik entegrasyonu yolculuğunu kolaylaştıracak yardımlarından dolayı Kosova Cumhuriyeti olarak minnettarlığımızı ifade ediyoruz.” dedi.

İftar programı Kosova İslam Birliği başkanı Müftü Naim Ternava'nın dualarıyla sona erdi.

Sonraki Haber

Geleneksel TİKA İftar Sofraları Azerbaycan’da Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bakü'de iftar programı düzenledi. Bakü’de Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, TİKA Başkan Danışmanı Ali Maskan, Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Yardımcısı Sahib Memmedov, Azerbaycanlı üst düzey devlet adamları,...