Haberler

16 Eylül 2022

TİKA’dan Küba’ya Tarımsal Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Küba’da hayata geçirilen Nohut Tohumu Islahı Projesi kapsamında temin edilen traktör, biçerdöver, sulama sistemi ve mibzer ekipmanları Kübalı yetkililere teslim edildi.

TİKA’nın 2019 senesinde Küba’da başlattığı Nohut Tohumu Islahı Projesi’nin ikinci etabı olan Küba Ulusal Tarımına Ekipman Desteği Programı kapsamında Sancti Spiritus eyaletinde bulunan Kübalı yetkililere, TİKA tarafından temin edilen traktör, biçerdöver, sulama sistemi ve mibzer ekipmanları teslim edildi.

Aynı zamanda TİKA Meksika Koordinatörlüğü’nün Küba ile Türkiye’nin diplomatik ilişkilerinin 70. yıl dönümü olması dolayısıyla gerçekleştirilen ziyarette, T.C. Havana Büyükelçisi Vehbi Esgel Etensel, TİKA Meksika Koordinatörü Fatih Abdi Çetin; Küba Cumhuriyeti Tarım Bakan Yardımcısı Maury Hechavarría Bermúdez, Turizm Bakan Yrd. Adalberto Venero, Dış Ticaret ve Yabancı Yatırım Bakan Yrd. Ana Teresita Gonzalez, Dışişleri Bakanlığı temsilcileri ve Küba Halk Sağlığı Bakanlığı temsilcileri hazır bulundu.

Gerçekleştirilen destek projeleri kapsamında; boş arazilerin tarımsal üretime açılması, üretime kadın ve gençlerin katılımının sürdürülerek arttırılması ve verimliliği en üst düzeye çıkarmak isteyen Küba’nın bu hedeflerine katkıda bulunmak amaçlandı.

TİKA bölgede faaliyetlerine başladığı 2016 yılından bu yana Küba’da toplam 8 kırsal kalkınma projesini hayata geçirdi.

Sonraki Haber

Tecrübe Paylaşım Programı’nın Nijer Etabı Tamamlandı

Türkiye'nin farklı üniversitelerinden bir araya gelen gönüllü öğrenciler, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) 2022 Tecrübe Paylaşım Programı (TPP) kapsamında Nijer’e giderek buradaki TİKA faaliyetlerine katılım sağladı. 2022 Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Nijer’e giden...