Haberler

18 Mart 2021

TİKA’dan Kuzey Makedonya’da Ceviz Yetiştiriciliğine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya’da kırsal kalkınma ve sağlıklı gıda üretimini desteklemek amacıyla 308 aileye toplam 10.240 adet ceviz fidanı desteğinde bulundu.

Ekonomik açıdan ağır şartların hakim olduğu ve ağırlıklı olarak soydaş nüfusun yaşadığı Mavrova Rostuşe, Plasnitsa, Debreşte, Kalkandelen Şardağı, Yelovlane ve Urviç köyleri ile Üsküp Karşıyaka bölgesinde geleneksel tütün üretimi ile geçimini sağlayan aileler, satın alınan tütün kotalarının kademeli olarak her yıl azaltılması ve fiyatlarının düşmesi nedeniyle ekonomik açıdan zorluk yaşıyor.

Üç farklı bölgede gerçekleştirilen proje kapsamında TİKA, bu bölgelerde yaşayan dar gelirli aileler için alternatif geçim kaynağı oluşturmak amacıyla ceviz yetiştiriciliği projesini başlattı. Toplam 308 aileye verilen ceviz fidanları ile ailelerin sürdürülebilir tarımsal üretim sağlaması ve hane ekonomisinin iyileştirilmesi amaçlanıyor.

Projenin dağıtım törenine Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, K.M.C. Milletvekili İsmail Yahoski, Plasnitsa Belediye Başkanı Ali Yahoski, TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Müdürü Serhat Kula ve MATÜSİTEB Başkanı Hüsrev Emin katıldı.

Törende konuşan Plasnitsa Belediye Başkanı Ali Yahoski, proje ile bölge halkına sağladıkları desteklerden ötürü TİKA ve Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür etti.

Törende konuşan Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök ise “Türkiye Devletinin bölge halkının her daim yanında olduğu mesajını verdi.

Proje hakkında bilgi veren TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt ise “geçtiğimiz hafta soydaşlarımızın yoğunluklu olarak yaşadığı Ustrumca bölgesinde seracılık projemizi hayata geçirdik. Bugün kırsal kalkınmayı desteklemek amacı ile bir diğer tarım projesini daha uyguluyoruz. Ekilen ceviz fidanlarının bölgeye bereketli kazanç sağlamasını umuyoruz” şeklinde konuştu.

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Macaristan'da Çocuk Hastanesine Tıbbi Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de faaliyet gösteren Szent Janos Merkez Hastanesine tıbbı ekipman desteği sağladı. Başkent Budapeşte’nin Buda bölgesinde faaliyet gösteren Orta-Kuzey Buda Yeni Szent János Merkez Hastanesi; Çocuk Bölümü,...