Haberler

15 Mart 2021

TİKA’dan Kuzey Makedonya’da Kırsal Kalkınma Seracılık Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya’da kırsal kalkınmayı desteklemek ve istihdamı artırmak amacıyla 140 aileye sera, sulama ekipmanı ve tohum desteğinde bulundu.

Kuzey Makedonya’nın Doğusunda yer alan Ustrumca bölgesinde ana geçim kaynağını tarım sektörü oluşturuyor. Soydaş nüfusumuzun yoğunlukla yaşadığı kırsal bölgelerde nitelikli gıda üretiminin artırılarak işsizliğin azaltılması ve kırsal kesimden göçün önlenmesinde sera tarım işletmeleri önemli rol oynuyor. 

Yürüttüğü proje kapsamında özellikle bölgedeki genç çiftlere destek sağlayan TİKA, istihdam ve kırsal kalkınmayı destekleyerek göçün önüne geçmeyi hedefliyor. Toplam 140 aileye verilen sera ekipmanı, damla damla sulama sistemi ve tohum desteği ile ailelerin yıl boyu verimi yüksek sebze yetiştirebilmesi amaçlanıyor.

Projenin dağıtım ve teslim töreninde konuşan VasilovaBelediye Başkanı Maryan YANEV, proje ile bölge halkına önemli katkılar sağlandığını ifade etti. Projenin önemini bir kez daha hatırlatan Belediye Başkanı, TİKA ve Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkürlerini iletti. Bölgede din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin faaliyetlerini yürüttüklerini ifade eden TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt ise genel anlamda bölge halkının ve soydaşların her zaman bu tarz projeler ile yanlarında olduklarını vurguladı. Törende konuşan Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök ise Türkiye Devletinin bölge halkının her daim yanında olduğu mesajını verdi. 

 

Sonraki Haber

TİKA Gineli Engelli ve Yetimler İçin Ekmek Fırını İnşa Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gine Konakri’de 800 kişinin yaşadığı Engelliler Sitesi sakinleri için ekmek fırını inşa etti.  110 ailenin kaldığı ve 800 kişinin geçimlerini gündelik işler ve dilencilik ile sağladığı sitede TİKA...