Haberler

02 Kasım 2021

TİKA’dan Kuzey Makedonya Tarımına 100.000 Çilek Fidesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya Çilek Yetiştiriciliği Projesi kapsamında altı farklı bölgede ağırlıklı olarak Türklerden oluşan çiftçilere 100.000 çilek fidesi ve çilek yetiştiriciliği için gerekli tarım ekipmanları desteğinde bulundu.

TİKA tarafından yürütülen proje kapsamında Kuzey Makedonya’da Vasilevo (Yeni Mahale köyü), Bosilovo (Ernekök köyü), Konçe, Lozova (Dorfulu köyü), Gradsko (Koçuli köyü) ve Ohri Belediyeleri sınırları içerisinde altı farklı bölgede tespit edilen toplam 20 aileye, yıl boyunca verimi yüksek olan çilek fidesi, çilek yetiştiriciliği için gerekli tarım ekipmanlarının yanı sıra eğitim desteği sağlandı.

Proje kapsamında verilen eğitimlerin yanı sıra her bir aileye 1.000 metrekare arazide ekilecek 5.000 adet Türkiye üretimi ve sertifikalı, bölge iklimine uygun verimi yüksek albion ve rubigen türü çilek fidesi ile çilek malçlama ekipmanı, damla sulama ekipmanı ve çilek ekimi için çiftçiler tarafından ortak kullanılacak otomatik tarım makinası desteği verildi.

 

Sonraki Haber

Türkiye, Milli Parkların Korunması Alanındaki Tecrübesini Karadağ’a Aktarıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen çalışma ziyareti kapsamında Karadağ Milli Parklar Müdürlüğü yetkililerinden oluşan heyet, Türkiye’ye çalışma ziyaretinde bulundu. Ziyaret kapsamında konuk heyet, Türkiye’nin korunan...