Haberler

26 Ocak 2015

TİKA’dan Lesotho’nun Mohokko Bölgesi’ndeki İhtiyaç Sahibi Dağ Köylülerine Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Lesotho’nun Mohokko Bölgesindeki ihtiyaç sahibi dağ köylülerine malzeme desteğinde bulunuldu.

Lesotho Dışişleri Bakanı Mohlabi Kenneth TSEKOA Türkiye Cumhurriyeti Pretoria Büyük Elçiliği aracılığıyla TİKA’dan Lesotho’nun Mohokko Bölgesindeki ihtiyaç sahibi dağ köylüleri için TİKA’dan 300 adet bataniye talebinde bulunmuştu. Gerek talep edilen battaniyelerin dağıtılması, gerek ise Lesotho’ya yönelik olarak 2015 yılında gerçekleşmesi düşünülen projelerin tespiti için; Türkiye Pretoria Büyük Elçisi Kaan Esener ile birlikte TİKA Windhoek Koordinatörü Cüneyt Esmer ve Yardımcısı Zübeyr Yakaryılmaz tarafından Lesotho’ya bir gezi düzenlendi.

Söz konusu gezide öncelikli olarak Lesotho Dışişleri Bakanı Mohlabi Kenneth Tsekoa ziyaret edildi. Lesotho Dışişleri Bakanı Tsekoa görüşmede, TİKA Başkanlığı’na bu kadar kısa süre içerisinde gerçekleştirdiği söz konusu proje için teşekkürlerini iletti. Daha sonra heyet, Lesotho Planlama Bakanı Moeketsi Majoro ile bir araya geldi. Görüşmede TİKA Windhoek Koordinatörü Esmer tarafından TİKA’nın dünyadaki ve özellikle Afrika ülkelerindeki proje ve faaliyetleri hakkında bilgi sunuldu. Lesotho Planlama Bakanı Majoro da, TİKA gibi donör kuruşların yapacakları projelere kendi ülkelerinin çok ihtiyacı olduğunu ifade ederek, TİKA’nın Lesotho’da gerçekleştireceği her türlü proje ve faaliyetler için tüm desteği vereceklerini söyledi.

Lesotho Kalkınma Bakanı Majoro’nun talebi üzerine, Lesotho Özel Sektörü Geliştirme Merkezi ile Lesotho Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme Merkezi de ziyaret edilerek, ileriki dönemde iki ülke arasında gerçekleştirilebilecek projeler değerlendirildi. Lesotho’da bulunan Mohoko dağ köylüleri için temin edilen battaniyeler, köy temsilcilerine teslim edildi.

Sonraki Haber

Cibuti'deki Osmanlı İzleri Yenilenecek

Cibuti'de, Osmanlı döneminden kalan 3 cami, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edilecek. Cibuti'de, Osmanlı döneminden kalan 3 cami, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip...