Haberler

14 Eylül 2023

TİKA’dan Libya’daki Sel Felaketi Yaralarının Sarılmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Libya'daki Daniel Kasırgası sonrası yaşanan sel felaketi nedeniyle bölgeye temiz içme suyu ve enerji veren gıdalardan oluşan 5 bin kumanya gönderdi.

Orta Akdeniz'de etkili olan ve Libya'nın Doğu kesimlerini etkisi altına alan Daniel Kasırgası son 40 yılın en yüksek yağış miktarına sebebiyet verirken başta Derne olmak üzere Beyda, Merc ve Suse şehirlerinde ağır tahribat ve can kayıplarına yol açtı.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti, sel felaketinde 6 bin kişinin öldüğünü, binlerce kişinin de kayıp olduğunu açıklamıştı.

Milli Birlik Hükümeti selden etkilenen yerleşim yerlerinin afet bölgesi ilan edilmesine ilişkin bir kararname yayınlarken, Libya Başkanlık Konseyi de uluslararası acil yardım çağrısında bulundu.

Yaşanan felaketin ardından Libya'ya yardım yollayan ilk ülkelerden biri Türkiye oldu.

Libya Kızılayı’nın acil yardım çağrısına cevap veren TİKA, bu tür felaketlerin ilk saatlerinden itibaren öncelikle ihtiyaç duyulan temiz içme suyu ve enerji verecek hazır gıdalar içeren 5.000 adet kumanyayı süratle hazırlayarak, afetzedelere dağıtılmak üzere, Trablus’ta Libya Kızılayı’na teslim etti.

Kumanyanın teslimatı için düzenlenen törende, TİKA Libya Koordinatörü Ali Süha Bacanakgil, Libya Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Yusuf bin Yusuf hazır bulundu.

Kumanyaları Libya halkı adına TİKA Trablus Koordinatörü Bacanakgil’den teslim alan Libya Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Yusuf bin Yusuf minnettarlıklarını ifade ederken kardeş Türkiye’nin yardımlarına koşmakta gecikmeyeceğinden emin olduklarını dile getirdi.

Bacanakgil ise dostluğun, kardeşliğin sadece iyi günde değil asıl kara günde sınav verdiğini, Türkiye'nin "dost eli" TİKA'nın da Türk halkının kardeşten öte gördüğü Libya halkının yardımına koşmakta bir an dahi tereddüt etmediğini vurguladı.

Bacanakgil, 11 yıldır Libya'da kalkınma projeleri yaptıklarını belirterek, afetzedelerle ilgili ileriki günlerde TİKA olarak ellerinden gelen desteği vermeyi sürdüreceklerini söyledi.

Sonraki Haber

TİKA, Tanzanya’da Üreten Kadınlara Desteğini Sürdürüyor

Tanzanya’nın en az gelişmiş bölgelerinden biri olan Siha’da faaliyet gösteren kadın kooperatifine 5 adet mısır öğütme makinesi temin edildi. Gelir elde etmek ve ailelerinin geçimini sağlamak amacıyla kiralık makinelerle mısır unu üretimi yapan Tanzanyalı kadınlar,...