Haberler

16 Aralık 2021

TİKA’dan Lübnan Bekaa Vadisi’nde Tarımsal Kalkınma Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’ın en önemli tarım bölgesi olan Bekaa’da yaşayan çiftçilere yönelik kapasite artırımı projesi gerçekleştirildi.

Proje kapsamında başta Kuzey Bekaa bölgesinde 5 köyde yerleşik ve 5 bin dönüm araziye sahip yaklaşık 200 Türkmen aile olmak üzere Lübnanlı çiftçilerin kullanımına sunulmak üzere 15 el traktörü temin edildi. 

Türkmen topluluklar yararına faaliyet gösteren Duris Sosyal Derneği ile iş birliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında 2 ton gübrenin yanı sıra domates, salatalık, kabak, biber, marul gibi çeşitli sebze tohumu desteği de verildi.

Proje ile Lübnan’da yaşanmakta olan tarihi ekonomik kriz ortamında artan işsizliğin azaltılması ve Bekaa vadisinde mevcut tarım potansiyelinden daha fazla yararlanılması suretiyle Türkmen ailelerin gelir düzeylerinin artırılması amaçlanıyor.

Düzenlenen teslim törenine T. C. Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, Müsteşar Yeter Yaman Naucaudie, TİKA Koordinatörü Orhan Aydın, Baalbeck Belediyeler Birliği temsilcisi Shafik Shehade, Duris Belediye Başkan Yardımcısı Shawki al Toufeili, Baalbeck, Hermel Müftüsü Şeyh Khaled Solh ve çiftçiler katıldı.

TİKA tarafından daha önce de yine aynı bölgede bulunan Amerikan Beyrut Üniversitesi’ne ait Tarım Araştırma Merkezi bünyesindeki Süt Ürünleri İşleme Atölyesi ve Laboratuvarı’nın rehabilitasyonu gerçekleştirilmiş ve gıda güvenliği, hijyen, yerli ve yabancı peynir çeşitleri ile yoğurt, tereyağı gibi süt ürünlerinin üretimi, paketlenmesi, planlama, markalaşma ve pazarlama konularında 7 dönem halinde çoğunluğu kadın toplam 105 kişiye eğitimler verilmişti.

 

Sonraki Haber

Togo’daki Yetimlerin Yüzü TİKA ile Gülüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Togo'nun başkenti Lome ve ikinci büyük şehri Sokode’de bulunan yetimhanelere malzeme desteği sağlandı. TİKA tarafından yürütülen proje kapsamında, 100 yetim çocuğun kaldığı Lome Yetimhanesi ile 120 yetim çocuğun kaldığı...