Haberler

06 Ekim 2022

TİKA’dan Lübnan Tarım Kooperatifine Kapasite Artırımı Desteği

Lübnan Minjez Tarım Kooperatifinin meyve işleme atölyesine Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)tarafından güneş enerji sistemi kuruldu.

Kuzey Lübnan’da bulunan Minjez beldesinde 1980 yılında kurulan kooperatif bünyesinde yer alan ve bölgede yetişen elma, kayısı, şeftali ve incir gibi meyvelerin doğranması ve kurutulup paketlenmesi işlemlerinin gerçekleştirildiği atölye ile bal süzme, meyve suyu, et işleme gibi atölyeleri bulunuyor. Kooperatif, ülkenin kuzey kesiminde yoğun olarak yaşanan elektrik kesintileri sebebiyle düşük kapasiteyle ve akaryakıt sıkıntısı sebebiyle yüksek jeneratör maliyetleriyle, zorlukla işletilebilmekteydi.

TİKA tarafından hayata geçirilen proje kapsamında kooperatif atölyesine bir güneş enerji sistemi kuruldu. Proje ile atölyenin tam kapasiteyle faaliyete geçmesi, yeni istihdam ve katma değer oluşturulması ile civardaki yaklaşık 200 çiftçi ailenin gelirlerinin artırılmasına katkı sağlandı.

Projenin açılışı için gerçekleştirilen törene T.C. Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, TİKA Beyrut Program Koordinatörü Orhan Aydın ve kooperatif yetkilileri katıldı.

Sonraki Haber

TİKA, Balkanlar'da Osmanlı Mirası Tarihi Cami ve Eserleri Ayağa Kaldırdı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Balkanlar'da Osmanlı döneminden kalma 80’den fazla cami, köprü, mevlevihane, tekke, türbe, çeşme ve hamam gibi eserlerin tadilat ve restorasyonunu yaparak bugüne ulaştırdı. Balkanlar'da 550 yıl hüküm süren Osmanlı...