Haberler

05 Ekim 2022

TİKA’dan Lübnan Türkmen Köylerinin Su Problemine Temiz Enerji Çözümü

Lübnan’ın Aydamon ve Kavaşra köylerinin su pompa istasyonları Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen projeler ile elektriğe kavuşturuldu.

Her iki belediyede gerçekleştirilen açılış törenlerine; T.C. Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, TİKA Beyrut Koordinatörü Orhan Aydın, Kavaşra Belediye Başkanı Muhammed Ebu Kerim, Lübnan-Türk Kültür Derneği Başkanı ve DTIK Lübnan temsilcisi Kemal Maksoud, farklı din ve mezheplerden din adamları, belediye meclis üyeleri ile köylerin ileri gelenleri katıldı.

Büyükelçi Ulusoy, açılışlar dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Lübnan'ın genelinde had safhaya varan elektrik sıkıntısının hafifletilmesine yönelik bazı TİKA projelerinin açılışında yer aldık. Bu çerçevede, TİKA, özellikle ülkede elektrik imkânlarının kısıtlı olması ve yakıt fiyatlarındaki artışa bağlı olarak güneş enerjisine yönelik bazı projeleri desteklemeye başladı. Türkmen köyleri Kavaşra ve Aydamon'da su pompa istasyonlarının elektriğe kavuşması için 2 projenin açılışını yaptık.” dedi.

Lübnan’da yıllardır süregelen günlük 22-23 saatlik elektrik kesintileri nedeniyle jeneratörlere olan bağımlılığın yanı sıra, su pompa istasyonlarını besleyen jeneratörler de çok kısıtlı olarak çalıştırılabiliyordu. Bazı beldeler haftalarca şebekeden su temin edemezken, her iki köy halkı da zaman zaman bir memur maaşına denk gelen ücretler karşılığında hanelerine tankerlerle su satın almak zorunda kalıyordu.

Halkının büyük bölümü Türkmen olan Aydamon ve Kavaşra Belediyeleri’nin su pompa istasyonları, TİKA tarafından kurulan güneş enerji sistemleriyle elektriğe kavuşturuldu. Ayrıca su pompalarının düzenli olarak çalışarak tekrardan su vermeye başlaması sağlandı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Çad'ın Sıtma ile Mücadelesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, (TİKA) sıtmaya bağlı ölüm oranının yüksek olduğu Çad'a teknik ekipman ve sarf malzemesi temin etti. Encemine Belediyesinde düzenlenen teslim törenine, Türkiye’nin Çad Büyükelçisi Kemal Kaygısız, Encemine Belediye Başkanı Ali Harun...