Haberler

26 Mart 2019

TİKA’dan Meksika’daki Suriyeli Öğrencilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Meksika’nın Aguascalientes şehri’nde yaşayan Suriyeli Öğrenci Merkezi’nin tadilat ve donanım desteği sağladı.

Suriye halkına yaptığı yardımlarla tüm Dünya'ya ve insanlığa bir dayanışma, kardeşlik ve küresel sorumluluk örneği olan Türkiye’nin şefkat ve yardım eli Suriye’den 12 bin km uzakta Meksika’da yaşayan Suriyelilere de uzatıldı.

Coğrafi uzaklık sebebiyle Suriye meselesi hakkında nispeten az bilgiye sahip olan Meksika kamuoyu ve sivil toplumunda söz konusu husus hakkında farkındalığı artırmak amacıyla  2014 yılında Aguascalientes şehrinde kurulan Habesha Projesi adlı Meksikalı sivil toplum kuruluşu, yüksek öğrenimleri yarım kalan Suriyeli öğrencileri Meksika’ya getirerek onlara ülkenin en prestijli üniversitelerinde tahsillerini tamamlama imkanını sağlıyor.

Kuruluşun talebi üzerine harekete geçen TİKA, 20 Suriyeli öğrencinin kaldığı merkezin ihtiyacı olan tüm malzeme ve eşyanın teminini gerçekleştirdi. Ayrıca merkezin elektrik ve su tesisatı dahil olmak üzere kapsamlı tadilatı TİKA tarafından yapıldı. Meksika'da yükseköğrenimlerini sürdüren Suriyeli öğrencilerin daha uygun şartlarda yaşamaları sağlandı.

Açılış töreninde konuşan Habesha Projesi kuruluşunun Başkanı Adrian Melendez, uluslararası krizlerde ülkemizin sergilediği insani duruş ve bu doğrultuda yaptığı çalışmalardan takdirle bahsederek başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türk halkının Suriye halkına gösterdiği cömertlikten dolayı teşekkür etti.

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Kosova'da Özel Eğitim Seminerleri

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kosova'nın başkenti Priştine'de, "Hedef Davranış Belirleme ve Öğretimi Tasarlama" ve "Down Sendromlu ve Otizmli Bireylerde Dil ve Konuşma Becerilerinin Geliştirilmesi" başlıklarında özel eğitim seminerleri düzenlendi. TİKA'nın Kosova'da...