Haberler

04 Ağustos 2020

TİKA’dan Meksika’ya Deprem Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 23 Haziran 2020 tarihinde Meksika’nın Oaxaca Eyaleti’nde yaşanan depremin ardından acil insani yardım desteğinde bulundu.

Kayıtlara 7.4 şiddetiyle geçen depremin ardından özellikle dağ köylerinde ve erişimin zor olduğu bölgelerde birçok aile evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Oaxaca Valiliği’nden alınan talebe istinaden 400 aile için hazırlanan gıda ve hijyen kolileri Oaxaca Sağlık Bakanlığı kanalıyla ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıldı. TİKA’nın sağladığı yardımlardan yaklaşık 2000 kişi faydalandı.

2018 ve 2019 yıllarında da anılan bölgede meydana gelen depremlerin ardından TİKA eliyle Türkiye, Meksika’ya yardım elini ilk uzatan ülke olmuştu. Yapılan destekten dolayı dönenim Devlet Başkanı Pena Nieto TİKA’ya bir teşekkür mektubu sunmuştu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Cezayir’in İdari Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Cezayir Ekonomik ve Sosyal Konsey Başkanlığı (CNES) bünyesinde Coğrafi Bilgi Sistemleri Araştırma Merkezi kurdu. Cezayir’de Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olarak hizmet vermekte olan Ekonomik ve Sosyal Konsey Başkanlığı bünyesinde kurulan...