Haberler

30 Eylül 2016

TİKA’dan Mexico’da Rio Tijuana Geçici Göçmen Çocuk Barınağı’na Donanım ve Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Meksika Sosyal Yardım Kurumu (DIF) bünyesinde faaliyet gösteren Rio Tijuana Geçici Göçmen Çocuk Barınağı’na, çocukların sağlıklı ve güvenli bir şekilde hizmet alabilmesi için donanım ve malzeme desteğinde bulundu.

Kuzey Üçgen Bölgesi olarak adlandırılan Guatemala, El Salvador ve Honduras gibi cinayet oranlarının yüksek olduğu ülkeler başta olmak üzere Orta Amerika ülkelerinden her yıl ortalama 300.000 refakatiz çocuk (anne ve babaları olmadan) suç kartellerinin tuzağından kurtulmak, maruz kaldıkları şiddetten kaçmak, güvenli bir ortamda yaşamak ve daha iyi bir hayat beklentisi ile Meksika ile Amerika arasında yer alan 3.200 km’lik ortak sınırdan Amerika Birleşik Devletleri tarafına geçebilmek üzere Meksika’ya geliyor.

Bahse konu göçmen çocuklara temel ihtiyaçlar ve sağlık hizmetlerinin sunulmasına yönelik ülkenin hem kuzey sınırı hem de güney sınırında olmak üzere Meksika Sosyal Yardım Kurumu (DIF) bünyesinde geçici göçmen çocuk barınakları kuruldu. Meksika Sosyal Yardım Kurumu çocuklar, engelliler ve yaşlılar gibi toplum içindeki hassas gruplara yönelik sosyal projeler hayata geçirmekte olan bir kamu kurumu olma özelliği taşıyor. Ulusal çapta engelliler ve bakıma muhtaç sosyal gruplar için eğitim ve iyileştirme projeleri yürütüyor. Meksika’nın Baja California eyaletinde bulunan Rio Tijuana Geçici Göçmen Çocuk Barınağı 2001 yılında faaliyete girmiş olup 0 ile 18 yaş arasında yer alan toplam 310 çocuğa hizmet veriyor. Barınakta zor koşullarda yaşayan çocuklara psikolojik ve sosyal olarak destek verilmek sureti ile sağlıklarının korunması amaçlanıyor. Barınaktaki konaklama süresince çocuklara ücretsiz gıda, sağlık, sosyal hizmetlerin yanında eğitim desteği de veriliyor. Çocukların barınakta ortalama konaklama süresi 6 ile 8 ay arasında değişiyor.

TİKA tarafından göçmen çocuklara yönelik hizmet vermek üzere kurulan Rio Tijuana Geçici Göçmen Çocuk Barınağı’na donanım ve malzeme desteği verildi. Temin edilen malzemeler ile bölgede kronik bir sorun haline gelen göçmen çocuklara yönelik daha sağlıklı bir ortam sağlanması ve sonrasında ailelerine emniyetli bir şekilde kavuşturulmaları konusunda destek verildi. TİKA tarafından desteklenen proje ile ülkelerini çeşitli sebepler ile terk etmiş çocukların yasadışı grupların ellerine düşmeden devlet güvencesinde barındırılmaları ve resmi süreçlerinin tamamlanmasını müteakip güvenli bir şekilde ailelerine ulaştırılmalarına katkı sağlandı.

Baja California eyaletinin Tijuana Şehrinde düzenlenen teslim törenine Eyalet Valisi’nin eşi Sn. Brenda Ruacho de Vega, DIF Kurumlararası İşbirliği Genel Direktörü Sn. Lillian Espinoza Fernandez, TİKA Meksika PKO Koordinatör Yardımcısı Melih Çağatay Artunay, bölge sakinleri ve çocuklar katıldı. Törende konuşan DIF yetkilileri; Rio Tijuana Geçici Göçmen Çocuk Barınağında toplam 310 genç ve çocuğa hizmet verdiklerini, en temel hakları ihlal edilen çocuklara destek konusunda Türkiye’nin yapmış olduğu katkının çok önemli olduğunu ifade ettiler. Ülkemiz, mülteciler ve göç konularındaki tecrübelerini faaliyet gösterdiği coğrafyalardaki ülkelere aktarmaya ve bu kapsamdaki projeleri desteklemeye devam edecek.  

Sonraki Haber

TİKA, Bosna Hersek’te Eğitime Destek Vermeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bosna Hersek’in kuzeybatısında bulunan Cazin şehrinde bulunan Cemaludin Çauşeviç Medresesi’ndeki kimya, biyoloji ve fizik laboratuvarlarını modern eğitim ekipmanlarıyla donattı. TİKA, Bosna Hersek’in kuzeybatısında bulunan Cazin şehrine eğitim yardımlarını...