Haberler

04 Mayıs 2023

TİKA’dan Moğolistan’da Mesleki Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’da Hovd Kalkınma Politeknik Koleji Aşçılık Bölümüne donanım desteği sağlandı.

Hovd Kalkınma Politeknik Koleji, 78 yıldır Moğolistan’ın batı bölgesinde istihdama katkı sağlayan bir eğitim kurumu. Kolej  bugüne dek aşçılık, gıda üretim ve teknoloji uzmanı olmak üzere yaklaşık 700 kişinin meslek edinmesini sağladı.

Aşçılık Bölümü’nde %30 teorik, %70 uygulamalı eğitim almaları gereken öğrenciler bölümde teknik ekipman ve malzeme eksikliğinden dolayı uygulamalı eğitim yapamıyordu. TİKA tarafından gerçekleştirilen proje ile okulun aşçılık bölümüne ihtiyaç duyulan teknik ekipman ve malzemeler temin edildi.

Projenin açılış töreni TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz’ın, Moğolistan ziyareti kapsamında gerçekleştirildi.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz açılış töreninde yaptığı konuşmasında, Moğolistan’ın kırsal bölgesinde işsizlik ve istihdam sorunu olduğunu ve kırsal bölgede yaşayan gençlerin meslek sahibi olması ve istihdam edilmesinin önemini ifade etti. Yorulmaz, TİKA olarak bu sorunun aşılması ve gençlerin meslek edindirme suretiyle istihdam edilmelerine katkı sağlanması amacıyla söz konusu kolejin Aşçılık Bölümü’ne teknik ekipman ve malzeme temini projesinin hayata geçirildiğini söyledi.  Proje ile Moğolistan ekonomisine, üretimine ve kalkınmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Yorulmaz, öğrencilerin de meslek sahibi olmalarını hedeflediklerini söyledi.

Kolej Müdürü Bayarmaa Davaa ise, Hovd Kalkınma Politeknik Koleji’nin Moğolistan’ın batı vilayetlerinde kırsal bölgede yaşayan gençlerin meslek edinmelerine katkı sağlayan önemli bir eğitim kurumu olduğunu belirterek, Kolej genelinde 1378 öğrenciye 32 çeşit mesleki eğitim imkânı sunduklarını söyledi. Davaa, bahse konu proje neticesinde teorik olarak öğretilen derslerin öğrencilere uygulamalı olarak görme imkânı sağlayan TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

8. Balkan Ülkeleri Anestezi Günleri Kongresi'ne TİKA'dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanları Derneği (ARUD) iş birliğinde 28-30 Nisan 2023 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Abdülkadir Noyan Salonu’nda “Cumhuriyetimizin 100. Yılı Işığında Anestezi...