Haberler

05 Mayıs 2020

TİKA’dan Moğolistan’da Mesleki Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Moğolistan’ın kırsal bölgelerinde yaşayan gençlerin meslek sahibi olmaları amacıyla Hovd vilayetinde bulunan Kalkınma Politeknik Koleji bünyesindeki kaynakçılık bölümüne donanım desteği sağladı.

1944 yılından bu yana Moğolistan Hovd vilayetinde eğitim hizmeti veren Kalkınma Politeknik Koleji’nin 1300 öğrencisi bulunuyor. Başkent Ulanbatur’dan yaklaşık 1.500 km uzakta yer alan okulda inşaat, üretim ve tarım alanlarında mesleki eğitimler veriliyor.

TİKA kırsal bölgelerde yaşayan gençlerin meslek sahibi olabilmeleri amacıyla uygulamalı eğitim yapabilecek ekipmanı bulunmayan kaynakçılık bölümüne kaynak makinesi, karbondioksit silindiri, argon kaynak makinesi, argon gaz silindiri, kompressör, plazma kesme makinesi, elektrod kurutma fırını vb. teknik ekipmanlar temin etti.

Kaynakçılık bölümünün açılış törenine T.C. Ulanbator Büyükelçisi Zafer Ateş, TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk,  Hovd İl Meclis Başkanı Pürevgandi Gombo, Hovd Vali Yardımcısı Delgersayhan Tumag ve TİKA Ulanbatur Koordinatörü Emrah Ustaömer katıldı.

Büyükelçi Ateş açılışta yaptığı konuşmada dost ve kardeş olarak gördüğümüz Moğolistan ile ilişkilerimizin her alanda geliştiğini, TİKA’nın uzun yıllardır Moğolistan’ın her bölgesinde başarılı projelere imza attığını belirtti.

Törende konuşan Dr. Öztürk “Kırsal bölgede yaşayan gençlerimizin meslek sahibi olması ve istihdam edilmesi çok önemlidir. TİKA olarak bu sorunun aşılması ve gençlerimizin meslek edindirme suretiyle istihdam edilmelerine katkı sağlanması amacıyla projeler hayata geçirmekteyiz. Bu projenin hem gençlerin meslek sahibi olmasına hem de üretime katkı sağlayacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Hovd İl Meclis Başkanı Gombo da “TİKA daha önce de şehrimizde birçok proje yaptı.  Hovd halkı Türkiye’yi TİKA’nın projeleriyle tanıdı. Geçen yıl da bu okulda aşçılık bölümümüzü yenileyerek bize destek olmuşlardı. En uzak ilçelerimizde bile TİKA’nın projelerini görüyoruz. İş birliğimizin güçlenerek devam edeceğine inanıyorum. Türk halkına ve TİKA’ya teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kamerun'a Ramazan Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere 4 ayrı kentte planladıkları gıda yardımlarından ilkini en büyük kentlerden Douala'da gerçekleştirdi. TİKA tarafından hazırlanan ve Douala’da özellikle iç göçten etkilenen mahallelerdeki...