Haberler

02 Mayıs 2023

TİKA’dan Moğolistan’da Okul Öncesi Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başkent Ulanbatur’a bağlı Nalayh Belediyesinde çadırlarda okul öncesi eğitim alan çocuklar için okul binası inşa edildi.

TİKA, Moğolistan genelinde eğitim sektöründeki en büyük sorunlardan biri olan kreş yetersizliği sorununun aşılması amacıyla genellikle dar gelirli ailelerin yaşadığı Nalayh Belediyesi 4’üncü Muhtarlığı bölgesinde bulunan 187 No’lu kreş öğrencileri için okul binası inşa ederek gerekli eğitim malzemesi ve ekipman desteği sağladı.

Kreşin açılış törenine; TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, Nalayh Belediye Başkanı Radnaabazar Choijinsambuu, Nalayh Belediye Meclis Başkanı Narantuya Pürevdorj, Nalayh Belediye Başkan Yardımcısı Manduul Natsag ve TİKA Ulanbatur Koordinatörü Emrah Ustaömer katıldı.

Açılış töreninde konuşan TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Öztürk, “Bugün soydaş kazak kardeşlerimiz ve Moğol kardeşlerimizin bir arada yaşadığı Türk tarihinin en eski yazılı belgelerinden olan Tonyukuk yazıtlarının bulunduğu Nalayh Belediyesi bölgesindeyiz. Geleceğimiz olan çocuklarımızın modern koşullarda eğitim almaları için hayata geçirdiğimiz projeden mutluluk duyuyoruz. Öğretmenlerimize ve çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

Törende konuşan Nalayh Belediye Başkanı Radnaabazar ise “TİKA, daha önce de Nalayh Belediyemizde eğitim, sağlık, tarım, çevre düzenlemesi ve kültürel alanlar gibi birçok alanda proje yaptı. Bugün de eğitim alanında yapılan önemli bir proje için buradayız. Daha önce bu kreşteki çocuklarımız Moğol çadırlarında okul öncesi eğitim almaktaydı. TİKA sayesinde bugün çocuklarımız modern eğitim ortamına kavuştu. Şu anda da Nalayh Belediyemizin sınırları içinde Bilge Tonyukuk Müzesi inşa ediliyor. Bu alandaki iş birliğimiz de devam edecektir. Desteklerinden dolayı Türk halkına ve TİKA’ya teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Nalayh Belediyesi 4’üncü Muhtarlığı’nda okul öncesi eğitim hizmetinden bu bölgede yaşayan kreş çağındaki çocuklardan sadece yarısı faydalanabiliyordu. Proje ile 187 No’lu Kreşin kapasitesi 200 çocuğa çıkarılarak modern eğitim ortamı oluşturuldu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gürcistan İtfaiyesine Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında Gürcistan İçişleri Bakanlığı Acil Durumlar İdaresine ısıya dayanıklı elbise ile ekipman desteğinde bulunuldu. Gürcistan genelinde çeşitli teknik yardım...