Haberler

06 Mayıs 2016

TİKA’dan Moğolistan’da Tarıma Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Tünhel Kazak STK işbirliğinde Moğolistan’da tarım ve istihdamı desteklemek amacıyla Selenge Vilayeti Mandal İlçesi Tünhel Kasabasında Örtü Altı Yetiştiriciliği Sera Kurulması Projesi gerçekleştirildi.

TİKA Moğalistan’da faaliyetlerine devam ediyor. TİKA bu kapsamda Selenge Vilayeti Mandal İlçesi Tünhel Kasabasında Örtü Altı Yetiştiriciliği Sera Kurulması Projesi’ni gerçekleştirdi. Projenin açılış töreni, Selenge Vilayeti Mandal İlçesi Tünhel Kasabasında ilçe halkı ve yöneticilerinin katılımıyla düzenlendi.

Söz konusu projeyle kasaba halkına istihdam sağlanarak aile gelirlerinin arttırılması ve yetiştirilen ürünlerin kasaba ve civar şehirlerde ihtiyacın karşılanabilmesi amacıyla TİKA tarafından 5 adet sera kuruldu. Kurulan seralarla 25 hane halkına istihdam alanı oluşturularak gelir seviyesinin arttırılmasına katkı sağlandı.

Moğolistan uygun koşullara sahip olsa da sebze yetiştiriciliği ülkede son derece kısıtlı olarak yapılıyor. Ülke sınırları içerisinde tüketilen sebze ve meyvenin büyük bir kısmı Çin’den ithal ediliyor. Moğolistan’da sebze yetiştiriciliği ve ürün çeşitlenmesi durumunda sebze ihtiyacının büyük bir bölümü üretilebilecek ve önemli bir katma değer oluşturulacağı planlanmaktadır.

Proje açılış törenine TİKA Ulanbator Program Koordinatörü Veysel Çiftci, Mandal Kaymakamı, İlçe Meclis Başkanı, Tünhel Köy Muhtarı ve Tünhel Kazak STK yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi, yerel halk TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

Türkiye, "Dünya İnsani Zirvesi"ne Hazırlanıyor

Türkiye'nin ev sahipliğinde ilk defa düzenlenecek ve insani yardım alanında yaşanılan sorunları ele alarak çözüm yolları bulmayı amaçlayan Dünya İnsani Zirvesi, 23-24 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da çok sayıda liderin katılımıyla gerçekleşecek. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un...