Haberler

23 Kasım 2021

TİKA’dan Moğolistan’da Türkçe Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’ın Töv Vilayetinde bulunan Erdene İlçe İlkokuluna donanım desteği sağlandı.

1980 yılında kurularak hizmete açıldığından beri herhangi bir tadilat işlemi görmeyen ve başkent Ulanbator’dan yaklaşık 80 km mesafede bulunan Erdene ilçe okulunda 600 öğrenci eğitim alıyor.

Gerçekleştirilen proje ile çocukların eğitim ortamının iyileştirilmesi ve kişisel gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla ihtiyaç duyulan onarım işleri tamamlanarak gerekli malzemeler temin edildi.

Moğol çocuklar eğitim öğretim faaliyetlerine uygun ve konforlu bir ortamda eğitim alma imkanı bulurken, projenin diğer kırsal bölgedeki devlet okullarına örnek olması hedefleniyor.

Projenin açılış törenine T.C. Ulanbator Büyükelçisi Zafer Ateş, TİKA Ulanbator Program Koordinatörü Emrah Ustaömer, Erdene Kaymakamı Mungunbayar Ayush, TİKA Ulanbator Koordinatör Yardımcısı Ceylan Atmaca, İlçe Okul Müdürü Hosbayar Lkhagvadorj, öğretmenler ile öğrenciler katıldı. Öğrenciler, Türkiye Cumhuriyeti ve TİKA'ya teşekkürlerini sunarak çizdikleri resimlerle Türk ve Moğol halkı arasındaki dostluğu resmettiler.

Sonraki Haber

TİKA, Kırgızistan’da “Türk Dünyası Kültür Ve Eğitim Mutfağı” Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kırgızistan’ın Celalabad şehrinde bulunan Uluslararası Tokmamatov Üniversitesi Türk Dünyası Kırgız - Türk Prof. Dr. Turan Yazgan Sosyal Bilimler Enstitüsü Aşçılık ve Mutfak Sanatları Bölümü bünyesinde “Türk Dünyası Kültür ve...