Haberler

04 Haziran 2020

TİKA’dan Moğolistan’daki Kadınların Meslek Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), “Şine Zamnal” Sivil Toplum Kuruluşu bünyesinde faaliyet gösteren Kırkyama El Sanatları Merkezi’nin onarımını tamamlayarak engelli ve dul kadınların meslek edindirilmesine destek sağladı.

Kırkyama El Sanatları Merkezi, 2004 yılında kurulduğundan bu yana dul ve engelli kadınlara kırkyama kursu düzenliyor. Kırkyama el sanatları kursuna katılanlara yenilenebilir yöntemle dikiş atölyelerinin kesim esnasında ortaya çıkan ipek ve kumaş parçalarını kullanarak çeşitli hediyelik eşya, ev eşyaları yapma ve değişik tasarımlarda el sanatlarını üretebilme becerisi kazandırılıyor. Merkez,  kuruluşundan bu yana yaklaşık 3.500 kadına evinden çalışarak iş olanağı sundu.

Yakın zamana kadar faaliyetini sürdüren merkez, son zamanlarda meydana gelen su, elektrik, sıhhi tesisat ve kalorifer arızaları, zemin ve duvarlarının zarar görmesi nedeniyle faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmıştı. TİKA tarafından bu yıl içerisinde başlatılan onarım projesi ile merkezin binası onarılarak tekrar faaliyete geçirildi.

Teslim töreninde konuşan Şine Zamnal STK Başkanı Tserendaş Selenge, “El sanatları merkezimizin temel amacı küçük kumaş parçalarını kullanarak Moğol milli geleneğini gösteren, çeşitli hediyelik eşya ve aksesuarlar yaparak kadınların gelir elde etmelerini destekleyebilmektir. İşyerimizde kurulduğundan bu yana herhangi bir onarım yapılmadığından dolayı çalışma ortamı bakımsız ve işlevsizdi. Destek talebini ilettiğimiz TİKA, bu talebimizi kabul ederek merkezimizi yenileyerek modern bir görünüme kavuşturdu. TİKA’nın proje desteği sayesinde bayanların iş verimliliği ve ürün satışı arttırılarak, Moğol kırkyama sanatının dünyaya tanıtılmasına ve sürdürülebilir kalkınmaya destek sağlandı.” ifadelerini kullandı. Selenge, yapılan destekten dolayı Türk halkına ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

Türkiye’nin Koronavirüs ile Küresel Mücadelesi Kırgızistan’daki Dostluk Hastanesine Taşınıyor

Kırgızistan'da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından inşası biten ve yakın zamanda tıbbi cihaz donanımı da tamamlanan 72 yatak kapasiteli Bişkek Kırgız-Türk Dostluk Devlet Hastanesi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında pandemi süresi boyunca geçici...