Haberler

25 Ekim 2023

TİKA’dan Moldova’da İnovasyon Sınıfları Oluşturulmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moldova genelinde inovasyon sınıfları kurmaya devam ediyor.

Moldova’nın kuzeyinde bulunan Floreşt bölgesinde yer alan Ion Creanga Teorik Lisesinde fizik ve kimya laboratuvarlarının donanımı TİKA tarafından gerçekleştirildi. Moldova genelinde başlatılan pilot okullarda inovasyon sınıfları kurulması projesi kapsamında 1992 yılında kurulan 510 öğrenci kapasiteli lisenin maddi imkânsızlıklar sebebiyle yenileyemediği aboratuvarları modern ekipmanlar ile donatıldı.

TİKA ülke genelinde hayata geçirdiği inovasyon sınıfları kurulması projesi ile Moldova eğitim sistemi için bir model oluşturuyor. Daha önce başkent Kişinev’de yer alan Mircea Eliade Teorik Lisesi bünyesinde öğrencilerin talebi doğrultusunda biyoloji laboratuvarı kurulmuş ve proje büyük heyecanla karşılanmıştı.

Moldova eğitim sistemine katkı sağlaması hedeflenen model aracılığıyla öğrencilerin modern imkânlarla donatılmış okullarda teknolojik ve bilimsel yeniliklere erişebilmesi amaçlanıyor.

Moldova Eğitim Bakanı Dan Percun ve Moldova Parlamentosu Milletvekili Larissa Novak projenin tamamlanması sonrası liseyi ziyaret ederek proje hakkında bilgi aldı. Eğitim Bakanı Percun ziyaret sonrası ülke genelinde eğitim alanındaki katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkür ederek oluşturulan inovasyon sınıflarını model alarak ülke geneline yaymak istediklerini belirtti.

 

Sonraki Haber

Hoca Ahmet Yesevi ve Sarı Saltuk'un İzinde Tasavvuf Geleneği Sempozyumu'na TİKA'dan Destek

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen "Hoca Ahmet Yesevi ve Sarı Saltuk'un İzinde Tasavvuf Geleneği Sempozyumu" sona erdi. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı...