Haberler

27 Eylül 2023

TİKA’dan Moldova’da Okul Öncesi Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kişinev’e bağlı Sincera köyünde bulunan yeni kreş binasının yemekhane ve çamaşırhane bölümlerine donanım desteğinde bulundu.

Kişinev’in banliyösü olan Sincera bölgesinden 300’den fazla çocuğun her gün Kişinev’e gitmek zorunda kalması sebebiyle yerel belediye tarafından yapımı gerçekleştirilen ve kaynak yetersizliği sebebiyle inşaatı 10 yıldan fazla süren kreş binası, yemekhane ve çamaşırhane bölümlerinde bulunan eksikliklerden dolayı faaliyete geçirilemiyordu. TİKA tarafından verilen destek ile yemekhane ve çamaşırhane bölümleri, modern ekipmanlarla donatılarak 320 çocuk kapasiteli kreşin kullanımına sunuldu. Kreşin yapımı ve donanımına TİKA dışında, Kişinev Belediyesi, Sincera Belediyesi ve Romanya Devleti de katkıda bulundu.

Kreş binasının açılış törenine, T.C. Kişinev Büyükelçisi Uygar Mustafa Sertel, Kişinev Romanya Büyükelçisi Cristian-Leon Turcanu, Kişinev Belediye Başkanı Ion Cheban, Sincera Belediye Başkanı Valeriu Popa, TİKA Kişinev Koordinatörü Selda Özdenoğlu, yerel yetkililer, veliler ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Büyükelçi Sertel, Türkiye ile Moldova arasında uzun yıllardır iyi ilişkilerin olduğuna değindi. Türkiye tarafından birçok proje ve faaliyet gerçekleştirildiğini altını çizen Sertel, özellikle çocuklara ve eğitime verilen desteğe vurgu yaptı.

Kişinev Belediye Başkanı Ion Cheban ise TİKA’ya bölgenin gelişmesine ve şehrin güzelleşmesine gösterdikleri katkılardan dolayı teşekkürlerini iletti.

TİKA Koordinatörü Selda Özdenoğlu de yaptığı konuşmada, TİKA’nın ülkede birçok proje ve faaliyet gerçekleştirdiğini, ancak en önem verdikleri konunun ülkenin geleceği olan çocukların daha iyi imkanlarda eğitim görmeleri olduğunu belirtti. Özdenoğlu özellikle okul öncesi eğitim konusunun ülkenin gelişimi açısından sahip olduğu öneme değindi.

Moldova’da yürüttüğü projeler arasında ağırlıklı olarak okul öncesi eğitim projelerine önem veren TİKA, Gagauzya Bölgesi’nde birçok kreş binasının tadilat ve donanımını gerçekleştirdi. TİKA tarafından Gagauzya’da yapımı tamamlanan “Komrat Nasreddin Hoca Kreşi” ülkedeki en iyi kreşlerden birisi olarak kabul ediliyor.

Sonraki Haber

18. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı’na TİKA’dan Destek

Kosova'nın başkenti Priştine'deki Hasan Priştina Üniversitesinin ev sahipliğinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen 18. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı sona erdi. Kurultayın açılışına, Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, eski Kosova...