Haberler

03 Mayıs 2017

TİKA’dan Mozambik’e Bilgisayarlı Muhasebe Sınıfı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Mozambik’te meslek edindirmeye yönelik olarak bilgisayarlı muhasebe kursu sınıfının tadilat ve donanımını gerçekleştirdi.

TİKA Mozambik’te gençlerin meslek edinmeleri için meslek edindirme eğitim projelerini desteklemeye devam ediyor. Bu kapsamda, Mozambik Bilim, Teknoloji, Yüksek Öğrenim ve Mesleki Eğitim Bakanlığı’nın talebi üzerine, Maputo'daki Instituto Comercial De Maputo (Maputo Ticaret Enstitüsü) bünyesinde hem öğrencilere hem de ihtiyacı olan gençlere muhasebe eğitimleri verilebilmesi amacıyla bir sınıf, TİKA’nın desteği ile bilgisayarlı muhasebe sınıfına dönüştürüldü.

TİKA tarafından sınıfın gerekli tadilatı yapılarak, 25 adet masa üstü bilgisayar, 25 bilgisayarın kullanacağı kapasitede Mozambik’te yaygın olarak kullanılan Primavera Muhasebe Programı ve gerekli donanım malzemeleri temin edildi.

Bilgisayarlı Muhasebe Kursu sınıfı, Mozambik Bilim, Teknoloji, Yüksek Öğrenim ve Mesleki Eğitim Bakan Yardımcısı Leda Florinda Hugo, T.C. Maputo Büyükelçisi Zeynep Kızıltan, TİKA delegasyonu, Bakanlığın ve Okulun eğitim yetkilileri, medya mensupları ve okul öğrencilerinin katılım sağladığı açılış töreni ile eğitim ve öğretime başladı.

Açılış töreninde konuşan Bakan Yardımcısı Hugo, TİKA’nın gerçekleştirildiği proje için teşekkürlerini iletti. Hugo, projenin Mozambik Eğitim Kalkınma reformlarına uygun olduğunu ve muhasebe programı bulunduran bir laboratuvar ihtiyacının giderildiğini ifade etti.

Büyükelçi Kızıltan proje için TİKA’ya teşekkürlerini ileterek TİKA tarafından Mozambik’te gerçekleştirilen projelerin Türkiye ve Mozambik ilişkilerine katkı sağladığını belirtti. Mozambik’te açılan TİKA Ofisi ile gerçekleşen proje sayısının hızla artacağını umduklarını söyledi.

Sonraki Haber

TİKA’nın ''Engelimi Türkiye ile Aşıyorum'' Programı Bosna Hersek'te Yoğun İlgi Gördü

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Bosna Hersek Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanlığı işbirliğinde yapılan "Özel Eğitimde Türkiye Balkanlar Tecrübe Paylaşımı – Engelimi Türkiye ile Aşıyorum" projesi Bosna...