Haberler

05 Temmuz 2023

TİKA’dan Mozambik’te Genç İstihdamına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Mozambikli gençlere yeni istihdam alanları oluşturmak ve genç işsizlikle mücadele etmek amacıyla “Kiremit Blok ve Kaldırım Taşı Üretimi Atölyesi” kuruldu.

Genç İdealistler Derneği (Associaçao dos Jovens Idealistas) ile Maputo Gençlik ve İstihdam Müdürlüğü iş birliğinde TİKA tarafından gerçekleştirilen proje ile Mozambik Cumhuriyeti kırsal yapılaşmasında yaygın olarak talep edilen kiremit blok ve kaldırım taşı ihtiyacının karşılanması ve Mozambikli gençlere yeni istihdam alanlarının oluşturulması amaçlanıyor.

Projenin ilk etabında Maputo Belediyesi tarafından Genç İdealistler Derneğine tahsis edilen 400 metrekarelik arazi üzerine 8 gencin istihdam edileceği “Kiremit Blok ve Kaldırım Taşı Üretimi Atölyesi” kuruldu. TİKA tarafından temin edilen üretim makineleri ve ekipmanlarla birlikte atölyeden ayda ortalama 18.000 ABD Doları tutarında gelir elde edilmesi hedefleniyor..

Projenin açılış törenine Maputo Belediyesi Başkan Yardımcısı Nercio Duvane, TİKA Maputo Koordinatörü Mehmed Taha Doğan, Mozambik Gençlik ve İstihdam Devlet Sekreterliği ve Mozambik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri katıldı.

Maputo Belediyesi Başkan Yardımcısı Duvane konuşmasında Maputo’nun kırsal bölgelerinde ihtiyaç duyulan inşaat ve yapılaşma malzemelerinin üretilmesi ve proje kapsamında gençlere istihdam imkanı sunulmasının önemine değinerek bölge ekonomisine ve istihdama sağladığı katkılarından dolayı Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TİKA'ya teşekkür etti.

TİKA Maputo Koordinatörü Doğan ise TİKA’nın Mozambik'e yönelik öncelikli hedefleri arasında üretim alanlarının geliştirilmesi ve işsizlikle mücadele olduğunu belirterek özellikle yerel ihtiyaçların ön planda tutularak gençlere ve kadınlara yönelik gelir getirici sosyo-ekonomik faaliyetleri desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Pakistan Yüksek Yargısına Altyapı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Pakistan Anayasa Mahkemesi ​bünyesindeki Barolar Birliğine ait salon yenilendi. Pakistan Anayasa Mahkemesi binasında yer alan Pakistan Barolar Birliğinin tahribata uğrayan salonu gerçekleştirilen tadilat çalışması ve donanım desteği sonasında modern...