Haberler

29 Ocak 2019

TİKA’dan Mozambikli Tarım Uzmanlarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) öncülüğünde, Mozambik Tarım ve Gıda Güvenliği Bakanlığı ve Pedagoji Üniversitesi Tarım Bölümünden oluşan 6 uzmana Menemen Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde (UTAEM)  eğitim verildi.

TİKA Afrika’da yaptığı proje ve eğitimler ile kıtadaki tarım sektörünün gelişmesine katkı sağlamaya devam ediyor. 

Mozambikli uzmanlara verilen eğitimde toprak örneği alınması, organik madde, kireç, su ile doygunluk, fosfor, potasyum, pH ve EC analizleri ve analiz sonuçlarının hesaplanması ve yorumlanması gibi konular laboratuvar ortamında uygulamalı olarak anlatıldı. Ayrıca heyete gübreler ve gübreleme teknikleri ile sulama sistemleri hakkında detaylı bilgiler verildi. Uzmanlar laboratuvar uygulamalarının yanı sıra deneme alanları ziyaretleri de yaptı. Eğitimi başarıyla tamamlayan uzmanlara eğitim sonunda sertifikaları verildi.

Heyet Başkanı Manuel Pedro Talein “Bitkiyi beslemek, iyi ve verimli ürün alabilmek için önce toprağı tanımak gerekli ardından uygulanacak gübre ve tohum seçmek, sulama yöntemlerini bilmek önemlidir.” dedi. Bu eğitim sayesinde pek çok yeni bilgilerle donatıldıklarını ve ülkelerinde faydalı çalışmalar yapmaya hazır olduklarını, ayrıca, buraya gelmelerini sağlayan Türkiye Cumhuriyeti’ne, TİKA'ya ve UTAEM’e heyet adına teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy TİKA Ankara Buluşmasında

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Konferans Salonu'nda düzenlenen "TİKA Ankara Buluşması" programına katıldı. TİKA'nın Türk milletinin inandığı değerleri, arkasında durduğu düşünce ve fikirleri temsil...