Haberler

27 Mart 2017

TİKA’dan Myanmar’ın Rakhayn Bölgesine Ziyaret

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile T.C. Nepido Büyükelçiliği işbirliğinde Myanmar’ın Rakhayn bölgesine inceleme ziyareti gerçekleştirdi.

T.C. Nepido Büyükelçisi H. Kerem Divanlıoğlu, Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Dairesi (DOGAL) Başkanı Dr. Rahman Nurdun, TİKA Myanmar Koordinatörü Nilüfer Kamer ve TİKA çalışanlarından oluşan heyet incelemelerde bulunmak üzere Rakhayn bölgesini ziyaret etti.

Güney Doğu Asya ülkesi Myanmar’ın Rakhayn eyaletinde sayılarının yaklaşık yüzbinleri bulduğu tahmin edilen Müslüman halk yaşamakta. Ülkede 2012 yılında gerçekleşen üzücü olaylarda birçok insan hayatını kaybederken binlerce Rohingya yakılan köylerini terk etmek zorunda kalmıştı. Resmi rakamlara göre 119.000 kişi Rohingya kamplara yerleştirilmişti. Bu kamplarda oldukça zor şartlarda yaşamaya başlayan Rohingyalıların sorunları gün geçtikçe uluslararası kamuoyunun ilgisizliği ile daha da derinleşmekte.

Rakhayn Eyaletinin başkenti olan Sittwe şehrinde kalan son Müslüman Mahallesi olan Aung Mingalar’ı ziyaret eden heyet burada yaşayan Müslüman halk ile bir araya geldi. T.C. Nepido Büyükelçisi H. Kerem Divanlıoğlu toplantı sırasında Rohingyalara; “Başka hiçbir ülke sizin yanınız da durmasa bile biz Türkiye olarak her zaman sizin yanınızda olmaya devam edeceğiz. Birçok ülkeden insanlar Arakan’la ilgili sürekli konuşuyor ancak somut bir adım atmıyor. Türkiye olarak biz buradayız, sizin sorunlarınızı gidermek için elimizden ne gelirse yapmaya hazırız” dedi. Toplantı sonrasında mahallede yapılması muhtemel altyapı projeleri ile ilgili incelemeler yapan heyet, sonrasında Müslümanların yaşadığı başka bir yerleşim bölgesi olan Kyauktaw-Apaukwa köyünü ziyaret etti.

TİKA tarafından 2014 yılında gerçekleştirilen Bambu evi projesi kapsamında yakılan evlerine yeniden kavuşan köylüleri ziyaret eden heyet, Sitwee’ye 120 km uzaklıkta bulunan Kyauk Taw bölgesinde Kaledan Nehrinin taşmasıyla gerçekleşen su baskınlarından korunmak için istinat duvarı yapılması planlanan kıyı şeridinde incelemeler yaptı.

Heyet, sonrasında yerlerinden edilmiş Rohingyalıların yaşadığı kamplardan birisi olan Thet Kae Pyin’i ziyaret etti. Yerel halkla gerçekleştirilen toplantıda Rohingyalar, eğitim, sağlık ve seyahat özgürlüğü gibi en temel insan haklarından mahrum kalarak var olma mücadelesi veriyor.

TİKA heyeti Rakhayn Eyalet Başbakanı U Nyi Pu‘yu ziyaret etti. Ziyaret sırasında mevcut durum ile ilgili karşılıklı bilgi alışverişinde bulunarak gelecekle ilgili işbirliği imkânları değerlendirdi.

2012 yılında gerçekleşen olaylardan bu yana TİKA– AFAD işbirliğiyle Rohingya Müslümanlarına yönelik faaliyetlerini yoğunlaştırarak 700 bin kişiye gıda yardımı ulaştırmıştı. Bölgede gerçekleşen üzücü olaylar sonrasında evsiz kalan Müslümanlara TİKA tarafından 1465 adet bambu ev yaptırılmıştı.

Sonraki Haber

TİKA Sudan Suni Tohumlama Merkezinde Ürün Satışlarına Başlandı

TİKA ve T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile işbirliğinde 2012 yılında, Sudan’da kurulan “Sudan Türk Gen Kaynakları ve Suni Tohumlama Merkezi” üretim ve satışlara başlayarak hayvancılık kapasitesinin arttırılmasında bölgede önemli bir merkez olma yolunda...