Haberler

09 Aralık 2015

TİKA’dan Namibya’da Köy Okuluna Bilgisayar Sınıfı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Güney Afrika ülkesi Namibya’da kısıtlı imkanların eğitimi zorlaştırdığı kırsal kesimde, 400 kişinin okuduğu William Bockard İlkokulu’na bilgisayar sınıfı kurdu.

TİKA, Güney Afrika ülkesi Namibya’da maddi imkanların yetersiz ve modern eğitim araçlarının çok az kullanıldığı kırsal kesimde William Bockhard İlkokulu’na bilgisayar sınıfı kurdu. Namibya’da eğitimde karşılaşılan en büyük sorunlardan biri çocukların çağımızın en önemli eğitim aracı bilgisayar teknolojisinden yeterince faydalanamadan yetişiyor olması. Bilgisayarın günümüz dünyasında hayatımızın her anını kuşatan bir araca dönüşmesi ve eğitimin bilgisayar destekli modellerle yürütülüyor olması bilgisayar teknolojisinden yoksun yetişen gençler için hayata neredeyse birkaç adım geriden başlamakla eş değer. TİKA, Namibya’da kırsal kesimde 400 öğrencinin okuduğu William Bockhard İlkokulu’na bilgisayar desteğinde bulunarak Namibyalı çocukların bilgiye daha kolay ulaşmasına ve bilgisayar okuryazarlığı alanında kendini geliştirmesine yardımcı oluyor.

William Bockhard İlkokulu’nda okuyan öğrencilerin yüzlerinden mutlulukları okunuyordu. Rosaline adlı öğrencinin sözleri ise yapılan yardımın ne kadar anlamlı olduğunun kanıtıydı: “Okulumuzun durumu iyi değil, bilgisayarımız yok, internet için merkeze gitmemiz lazım ancak buda sorunu çözmüyor, ülkemizde internet çok pahalı. TİKA, bizim için uzaklardan gelen bir kurtarıcı, yeni bilgisayarlarımızla merak ettiğim konuları eksik olduğum noktaları internet üzerinden araştırarak bulacağım.”

Bilgisayarların teslim töreninde konuşan Erongo Bölge Valisi Cleophas Mutjavikua, kalkınmanın bir disiplin olduğunu ve ilkokul sıralarında başladığına dikkat çekerek eğitim seviyesinin dünya standartlarında olması gerektiğini belirtti. Eğitimin artık bilgisayarlar aracılığıyla internet üzerinden yürüdüğünü ifade eden Mutjavikua, bu ritme ayak uyduramayan toplumların ayakta kalamayacağını söyledi. TİKA’nın Namibya’da gerçekleştirdiği projelerin somut ve doğrudan insanların hayatına dokunan işler olduğunu ifade eden Vali, TİKA’nın Namibyalıların geleceği için çalıştığını belirtti.

Sonraki Haber

Macaristan’da Kanuni Sultan Süleyman’ın Türbesi'nin Bulunmasına Yönelik Çalışmalarda Önemli Bulgulara Ulaşıldı

Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın katkılarıyla Macaristan’da Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının gömülü olduğu Türbenin de bulunduğu Osmanlı yerleşkesi ortaya çıkarıldı.  Macaristan’da farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA, faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor....