Haberler

05 Ocak 2017

TİKA’dan Namibya’da Kuene Bölgesi’ne Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Namibya’da Kuene Bölgesi’ne 35 ton gıda malzemesi desteğinde bulunuldu.

Namibya’da son 85 yılın en şiddetli kuraklık dönemi yaşanıyor. Bu durumun üç yıldır devam ediyor olması, yarattığı tahribatı ve etki alanını artırmış olup kuraklık, Namibya toplam nüfusunun yaklaşık üçte birini tehdit eder hale geldi. Bu durum, Namibya Hükümeti’ni son üç yılda ikinci kez “Olağanüstü Hal” ilan etmek zorunda bıraktı. OHAL kapsamında Namibya Hükümeti, uluslarası kuruluşlardan “acil yardım” başlığı altında gıda ve su temini ile sanitasyon alanlarında toplam maliyeti yaklaşık 13 milyon ABD Doları’nı bulan bir destek talebinde bulundu.

TİKA bu çağrıya, Kunene Bölgesi’nin Opuwo ve Khorixas şehirlerinde bulunan okullarda özellikle 10-12. sınıf öğrencilerinin gıda ihtiyacını karşılamak üzere yaklaşık otuz beş ton gıda malzemesini Namibya Eğitim Bakanlığı yetkililerine temin ederek cevap verdi. TİKA tarafından temin edilen gıda malzemesi sembolik resmi tören ile Namibya Başbakan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği (Dışişleri) Bakanı Netumbo Nandı-Ndaıtwah’ın iştirakleri ile, T.C. Windhoek Büyükelçisi Deniz Çakar tarafından gerçekleştirildi. Temin edilen unları, durumun aciliyetinden dolayı, süratle yerine ulaştırmak üzere yola çıkmış olan TİKA Windhoek PKO ekibinin katılamadığı törende Namibya Başbakan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Ndaıtwah, TİKA Koordinatörlüğünün, ülkedeki diğer muadil kuruluşların tamamından daha hızlı ve efektif çalıştığını söyledi. TİKA Windhoek Koordinatörlük ekibinin tören sırasında yollara düşmüş olmasının bunun göstergesi olduğunu ifade eden Ndaıtwah, desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Gıda malzemesinin teslimi; Kunene Bölgesi Eğitim Müdürü Benny Eıseb, Kunene Bölgesel Milletvekili Murcle Muypa, unların teslim edileceği okulların müdürleri ve TİKA Windhoek Program Koordinatörü Cüneyt Esmer’in katıldıkları bir törenle gerçekleştirildi. Törende Namibyalı temsilciler, yaşanan kuraklık sürecinde TİKA’nın sunduğu destekten dolayı teşekkürlerini ileterek, gıda malzemesinin düşünülenden çok daha büyük bir öneme sahip olduğunu ifade ettiler. 

Unların teslim edildiği Kunene Bölgesi, Namibya’nın en yoksul bölgelerinden birisi olup; Hereroların alt kolları sayılabilecek Himba, Tjimba, Zemba ve Twalara ev sahipliği yapıyor. Bu kabileler, halen geleneksel yaşam biçimini sürdürüyorlar. Bölgenin dağlık yapısı, yardımların ulaşmasının önünde engel oluşturduğu gibi; nüfusun dağınık ve seyrek olması da bir Pazar teşkili ile ekonominin gelişimini engelliyor.

TİKA Windhoek Program Koordinasyon Ofisi yetkilileri, gıda malzemesinin dağıtılacağı okulları ziyaret etti. TİKA Windhoek Program Koordinasyon Ofisi, Bölgede gerçekleştirdiği ziyaret vesilesi ile ihtiyaç tespitinde bulundu. Bu kapsamda bölge halkının sorunlarına kalıcı çözümler sunacak projelerin hazırlıklarına da başladı. 

Sonraki Haber

Cezayir’in En Prestijli Müzik Festivali’nde Türk Ezgileri

Cezayir 11. Uluslararası Endülüs Müziği ve Kadim Müzikler Festivali Cezayir’de Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın desteği ile gerçekleştirildi. Cezayir Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Cezayir, Türkiye, Yunanistan, Azerbaycan, Fransa, Irak, Japonya, Fas, Tunus...