Haberler

18 Temmuz 2022

TİKA’dan Namibya’da Tarıma Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Namibya’da tarımsal araştırmalar gerçekleştiren ve tohum üreten Mannheim Tahıl Araştırma Merkezine soğuk hava deposu kuruldu.

Tarımsal üretimin temel taşı olan tohum üretimi ve tohum ıslahı konularında çalışmalar yapan Namibya’nın kuzeyinde bulunan Manheim Tahıl Araştırma Merkezine soğuk hava deposu kuruldu. İklim değişikliği ve buna bağlı hava şartlarının zorlaşması nedeniyle dünya genelindeki tarımsal verimlilikte düşüş gözlenmektedir. Tarımsal verimin artırılmasının en sağlıklı yollarından birisi de tohum ıslahı ve sonucunda üreticilerin kaliteli tohuma erişiminin sağlanmasıdır.

Üretilen Tohumlar Çürümeden Uzun Süre Muhafaza Edilebilecek

Mısır, buğday ve börülce başta olmak üzere çeşitli tahıl ve baklagiller tohumlarının üretiminin ve ıslah çalışmalarının gerçekleştirdiği Manheim Tahıl Araştırma Merkezinde ürünlerin istenilen sıcaklıkta uzun süreli muhafaza edilememesi nedeniyle üretimin yaklaşık yüzde 30’u çürümeye veya böceklenmeye bağlı olarak kullanılmaz hale gelmekteydi. Gerçekleştirilen proje ile Mannheim Tahıl Araştırma Merkezince üretilen tohumların uzun süreli muhafazası sağlandı ve çiftçilere sağlıklı tohumun ulaştırılmasının önündeki engel ortadan kalktı.

TİKA’ya ve Türkiye Halkına Teşekkür

Projenin teslim törenine Namibya Tarım, Su ve Toprak Reformu Bakanlığı Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürü Clemens Kaiseb, FAO Namibya temsilcisi Farayi Zimudzi, Namibya Ulusal Planlama Komisyonu yetkilileri, Mannheim Tahıl Araştırma Merkezi ve medya çalışanları katılım gösterdi. Törende söz alan Tarım, Su ve Toprak Reformu Bakanlığı Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürü Clemens Kaiseb hibe edilen soğuk hava deposundan ve iş birliğinden dolayı Türkiye halkına ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Projenin Namibya’daki gıda güvenliği için uzun dönemde önemli katkılar sağlayacağı öngörülüyor.

Sonraki Haber

Uluslararası Dünya Halkları Kültür Festivali’ne TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen Uluslararası Dünya Halkları Kültür Festivali Kırgızistan’da gerçekleştirildi. TİKA’nın destekleriyle ve Ankara Kulübü Derneği Kırgızistan Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen “Uluslararası Dünya Halkları Kültür Festivali / Yarışması” Kırgızistan’ın Çolpan...