Haberler

16 Aralık 2020

TİKA’dan Namibya’daki Sağlık Fakültesine Destek

TİKA’dan Namibya’daki Sağlık Fakültesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Namibya Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (NUST) “Klinik Acil Tıbbi Bakım Eğitim Laboratuvarı’na” donanım desteğinde bulundu.

Sağlık alanında, özellikle anne-çocuk sağlığı konularında ciddi problemler yaşayan ve nüfusu da az olan Namibya’da, doğum esnasında ve hemen sonrasında karşılaşılan komplikasyonlar nedeniyle yüksek oranda anne-çocuk ölümleriyle karşılaşılıyor. Bu durum ülkede hemşirelik, ebelik ve acil tıbbi bakım eğitiminin önemini artmasına ve bu konuya Namibya 5 Yıllık Kalkınma Planında özellikle yer verilmişti.(NDP5)

2009 yılında faaliyetlerine başlayan Namibya Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (NUST) Sağlık ve Uygulamalı Bilimler Fakültesinde gelişen teknoloji ile birlikte sağlık eğitiminde yeni öğrenme araçlarının kullanımı ve gelişiminin artması, teknoloji ve eğitim alanlarının birlikte kullanımının gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Teknik ve teknik dışı becerilerin artırılmasında yaygın olarak kullanılan, güvenilir yöntemlerden biri olan simülasyon uygulamaları ve araçları gündeme gelmesi ve bu konuda hastanelerdeki uzman kadronun yetersiz kalması üzerine Üniversite bünyesinde “Klinik Acil Tıbbi Bakım Eğitim Labaratuarı” kurulması planlanmış ancak ekipman yetersizliği sebebiyle istenilen verim alınamamıştır.

Yılda 40 öğrenciye eğitim veren Laboratuvara TİKA tarafından sağlanan ekipman desteği sayesinde, tıp eğitiminde yenilikçi interaktif yöntemlerden biri olan, senaryolar aracılığı ile öğrencilere gerçek yaşam durumlarını deneyimledikleri bir öğrenme ortamı sağladı. Destek kapsamında laboratuvara; Dijital EKG Makinesi, Defibratör Monitör, Taşınabilir Ultrason, İnfüzyon Pompası, Çoklu Monitör, Taşınabilir Ventilator, Video Laringoskop, Aspirasyon Cihazı, Acil Yardım Arabası, Muayene Masası gibi ekipmanlar teslim edildi.

Öğrencilerin hem bilişsel hem psikomotor hem de davranışsal bilgi ve becerilerinin geliştirilmesine imkan tanıyan TİKA, destek sayesinde, tanı ve tedavide hızlı hareket edilerek ölüm risklerinin en aza indirgenmesini hedefliyor.

Sonraki Haber

TİKA Gürcistan'daki Sosyal Merkezde 2 Sera Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gürcistan'da kimsesiz çocuk ve yaşlıların kaldığı Dzegvi Sosyal Merkezi'nde 2 sera oluşturdu. Başkent Tiflis'e yakın Dzegvi köyündeki Aziz Giorgi Mtatsmindeli Manastırı bünyesinde faaliyet gösteren sosyal merkez için yapılan...