Haberler

13 Aralık 2022

TİKA’dan Nijer’deki Sağlık Meslek Lisesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Niamey’de yetim ve yoksul çocuklar yararına eğitim ve yurt faaliyetleri gösteren HASENE Derneğinin eğitim külliyesinde inşa edilen HASENE Sağlık Meslek Lisesine donanım desteği sağladı.

Uluslararası sağlık kuruluşların yayınladığı sağlık altyapı yeterlik endekslerinde en alt sıralarda yer alan Nijer’de, sağlık hizmetleri istenen düzeyde olmadığı gibi, bu alanda yetişen insan kaynakları da ülke vatandaşlarının sıhhi ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalıyor.

Özellikle Başkent Niamey’in dışında kalan eyaletlere bağlı kırsal bölgelerde yaşayan halk, hastane imkanlarına sahip olsalar dahi sağlık çalışanı bulmakta zorluk çekiyor, tedavi ihtiyaçlarını karşılamak üzere yüzlerce kilometre yol kat etmek zorunda kalıyor.

Nijer’in sağlık alanında beşeri kapasite artırma çalışmalarını sürdüren TİKA, Niamey’de yetim ve yoksul çocuklar yararına eğitim ve yurt faaliyetleri icra eden HASENE Derneğinin eğitim külliyesinde inşa edilen HASENE Sağlık Meslek Lisesinin 5 sınıfını, toplantı odası ve müdüriyet birimini gerekli ekipmanlarla donattı. TİKA’nın destek sağladığı eğitim kurumundan yılda 200 öğrencinin faydalanması hedefleniyor.

Ekipmanların teslimi törenine Nijer-Türkiye Dostluk Hastanesi yöneticileri, TİKA Nijer Koordinatörü Tanju Polat ve Nijer ulusal TV kanalı Tele Sahel yetkilileri katıldı.

Tören sonrası, HASENE Sağlık Meslek Lisesi ile Nijer-Türkiye Dostluk Hastanesi arasında olası işbirliği ve staj olanakları ile Nijer’in farklı noktalarından yatılı öğrenci kabulüne ilişkin imkanlar değerlendirildi.

Sonraki Haber

TİKA ve Helal Akreditasyon Kurumu Arasında İş birliği Protokolü İmzalandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) arasında helal kalite altyapısının güçlendirilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı. TİKA Başkanı Serkan Kayalar ile HAK Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Soylu tarafından imzalanan...