Haberler

01 Kasım 2021

TİKA’dan Nijer’deki Törer Mağduru Kadınlara Hayvancılık Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Nijer’in Tahoa iline bağlı Tchintabaraden Kasabasında meydana gelen terör saldırılarında eşlerini kaybeden kadınlara küçük baş hayvan ve yem desteğinde bulundu.

Tchintabaraden Belediyesi’nin mağdur grupların yeniden rehabilite edilmesi ve topluma yeniden entegre edilmesi amacıyla gerçekleştirdiği yardım çağrısı üzerine proje yürüten TİKA,  5 köyden 150 terör mağduru dul kadına 450 süt keçisi desteği sağladı. Destek kapsamında ayrıca her aileye 50 Kg olmak üzere, toplamda 7250 Kg hayvan yemi ile parazit ilaçları dağıtıldı.

Düzenlenen teslim töreninde bir araya gelen kadınlar, TİKA vasıtasıyla Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Türk halkına şükranlarını ilettiler.

Törende söz alan Tchindabaraden Belediye Başkan Yardımcısı Abdousalam Birkili, TİKA’ya terör mağduru dul kadınların yanında olduğu, onlara yardım ettiği ve yaralarını sardığı için teşekkür etti.

Törende, bugüne kadar Nijer’de gerçekleştirilen önemli projelere atıfta bulunan TİKA Niamey Koordinasyon Asistanı Amadou Amadou, TİKA tarafından 450 keçiyle başlatılan bu girişimin binlerce küçükbaş hayvanın yetiştirildiği ve yüzlerce kadının istihdam edildiği bir üretim ağına dönüşmesi temennisinde bulundu.

Amadou ayrıca, acil ve insani yardım alanında dünyanın “en cömert ülkesi” sıfatını elinde bulunduran Türkiye’nin, hangi millete, dine ve meşrebe ait olursa olsun, dünyanın her köşesindeki ihtiyaç sahiplerine, şiddet mağdurlarına, mültecilere, afetzedelere, engellilere ve diğer tüm dezavantajlı gruplara yardım elini uzatmaya devam edeceğini bildirdi.

Projeyle, OURZP Derneği ve ACHET AKAL kooperatifi bünyesinde bir araya gelen terör mağduru dul kadınların nitelikli et ve süt ürünleri üreterek bölge ekonomisine katkıda bulunmaları hedefleniyor.

Ülkede 2013 yılından bu yana faaliyet gösteren TİKA, Nijer Türk Dostluk Hastanesi, Nijer-Türk Dostluk Parkı, Nijer-Türk Dostluk Okulu, tavuk ve balık üretim çiftlikleri, zirai sulama sistemleri, tıbbi operasyonlar ve  mesleki eğitimler gibi pek çok önemli projeye imza attı.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Namibya Haber Ajansına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Namibya Resmi Haber Ajansına (NAMPA) teknik ekipman desteğinde bulundu. Uluslararası ve ulusal haberlerin toplanması ve dağıtımından sorumlu Namibya Haber Ajansı (NAMPA), 1991 yılından bugüne Namibya Cumhuriyeti’nin resmi haber...