Haberler

05 Aralık 2022

TİKA’dan Nijer'deki Türk Hastanesine Kapasite Artırma Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajanası Başkanlığı (TİKA), Nijer’in sağlık altyapısını iyileştirme çalışmaları kapsamında Tessaoua şehrinde bulunan Tessaoua Türk Hastanesi bünyesinde “TİKA Göz Kliniği” kurulmasına destek verdi.

Birleşmiş Milletler verilerine göre en az gelişmiş ülkeler arasında yer alan ve halkın önemli bir kısmının yoksulluk sınırı altında yaşadığı Nijer’de sağlık ve hastane hizmetleri de oldukça yetersiz.

Sağlık sigortası uygulamalarının yaygın olmadığı, basit vakalardan kaynaklı ölüm oranının oldukça yüksek olduğu ülkede halk; altyapı, hastane ve uzman personel yetersizliğinden dolayı cerrahi operasyonların yanı sıra rutin muayene uygulamalarına dahi güçlükle erişebilmekte.

Tessaoua şehrinde BİSEG/Gönüllüler Derneği tarafından TİKA desteğiyle kurulan Tessaoua Türk Hastanesi, gönüllü Türk doktor ve sağlık çalışanının da katkılarıyla her yıl binlerce Nijerli yoksula şifa dağıtıyor.

Tessaoua’nın yanı sıra çevre illerdeki hastaların da ihtiyaçlarına cevap veren hastane, başta katarakt ameliyatları olmak üzere birçok özel uygulamayı gerçekleştirme kapasitesine sahip.

Hastane bünyesinde “TİKA Göz Kliniği” kuruldu

TİKA, Tessaoua Türk Hastanesine bu yıl “TİKA Göz Kliniği” kurulumunu gerçekleştirerek kapasite artırma desteği verdi. Proje kapsamında Hastaneye 3 adet cerrahi ameliyat masası, anestezi cihazı, mobil vakum cihazı, sterilizasyon ünitesi, malzeme dolapları. soğuk zincir dolabı, dijital göstergeli sterilizasyon cihazı, göz ultrason cihazı, oftalmoskop, hasta başı monitörler, bio-mikroskoplar ve tamamlayıcı diğer sağlık ekipmanları temin edildi.

Projenin teslim töreni BİSEG-Gönüllüler Derneği Başkanı İbrahim Ceylan ve TİKA Niamey Temsilcisi Amadou Amadou’nun katılımlarıyla Tessaoua’da gerçekleştirildi.

Teslim töreninde söz alan Ceylan, Tessaoua Türk Hastanesinin özellikle TİKA’nın destekleriyle önemli kazanımlar elde ettiğini, bu destekler sayesinde hastanenin günde yaklaşık 600 göz ameliyatı yapabilecek kapasiteye ulaştığını kaydetti.

Projeyle ülkenin sağlık alanındaki altyapısının güçlendirilmesi, katarakt hastaları başta olmak üzere muhtelif göz rahatsızlıkları çeken yoksul halkın kaliteli sağlık hizmetlerine ulaşması ve acil vakalar için gerekli tedavi/operasyonların gerçekleştirilmesine olanak tanınması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Senegal’de Güneş Enerjisiyle Çalışan Su Kuyusu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Senegal’in Ziguinchor bölgesinde güneş enerjisiyle çalışan su kuyusu açtı. TİKA tarafından açılan 4 su kuyusu 24 köyde yaşayan nüfusun çoğunluğuna içme suyu sağlayacak. 30 yıl süren iç savaştan...