Haberler

30 Ekim 2020

TİKA’dan Nijer Ticaret Odasına Teknik Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Nijer’in başkenti Niamey’de bulunan Nijer Ticaret Odası (NTO) konferans salonuna üç dilde simültane tercüme yapabilen ses ve görüntü sistemi kurdu.

Nijer iş dünyasının tek örgütlü kuruluşu olan ve merkezi başkent Niamey’de bulunan Nijer Ticaret Odası (NTO), bölgenin en etkin ticaret odası olmasının yanı sıra Türkiye-Nijer ticaret ilişkilerinde de önemli bir rol oynuyor.

Ülkede resmi dil olarak kullanılan Fransızca’nın yanısıra kırsalda yerel diller olan Haussa ve Zarma dillerinin de yaygın olarak kullanılmasından dolayı Nijer Ticaret Odası (NTO) Başkanlığının konferans salonunda tek dille yapılan toplantılarda iletişim sorunu yaşanıyordu.  Nijer Ticaret Odası Başkanlığı görevini sürdüren ve aynı zamanda ülkemizin Agadez Fahri Konsolosluğu görevini de yürütmekte olan Sidi MOUSSA’nın bu sorunun çözümüne yönelik TİKA’dan destek talebinde bulunmuştu.

Talep üzerine TİKA, yürüttüğü proje ile Nijer Ticaret Odası (NTO) konferans salonuna, aynı anda 100 kişilik bir topluluğa üç dilde tercüme yapabilen üç adet yalıtımlı kabin ve 100 adet kablosuz kulaklık ve bunların teknik altyapısını oluşturan ekipmanlar ile projektör ve kablosuz mikrofonlardan oluşan modern görüntü ve ses sitemleri kurdu.

Toplantı salonu, T.C. Niamey Büyükelçisi M.Türker ARİ, Türkiye’nin Agadez Fahri Konsolosluğunu yapan NTO Başkanı Sidi MOUSSA, NTO Yönetim Kurulu üyeleri ve birçok basın mensubunun katılımıyla gerçekleştirilen tören sonrası hizmete açıldı.

Sonraki Haber

Afganistan'daki Tarımsal Kalkınmaya Sera Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'da tarımsal teknoloji ve eğitimin geliştirilmesi amacıyla özellikle kış aylarında gıda alanında yaşanan bazı sıkıntıların azaltılmasına yönelik iki adet sera inşa etti. TİKA, Afganistan'da tarımsal teknoloji ve eğitimin...