Haberler

08 Aralık 2021

TİKA’dan Nijer Ulusal Yayın Organına Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Nijer’in ulusal yayın organı olan Nijer Radyo-Televizyon Kurumuna (ORTN), anlık yayın yapma ve son dakika gelişmeleri doğrudan izleyiciyle buluşturma imkanı sunan modern canlı yayın ekipmanı desteğinde bulundu.

Ulusal yayın organı (ORTN) bünyesinde çalışan Nijerli medya muhabirlerinin istifade edeceği ekipmanlar, Nijer genelinde meydana gelen anlık gelişmeleri eş zamanlı olarak yüksek kaliteyle izleyiciye aktaracak olması bakımından ülke medyası açısından önemli bir yenilik sunuyor.

Projeyle ayrıca, ORTN muhabirlerinin ekipmanların kullanım esasları ve canlı yayın tekniklerine ilişkin mesleki eğitimlerle desteklenmesi, böylece, ülkenin medya alanında teknik kapasitesinin yanı sıra mesleki kapasitesinin de artırılması hedefleniyor.

Alanında uzman kişilerce gerçekleştirilecek mesleki eğitimler sayesinde, Nijerli muhabirlerin canlı yayın haberciliği ve kaliteli canlı yayın teknikleri konusunda güncel becerileri edinmelerini hedefleniyor.  

Zor şartlarda kaliteli canlı yayın içeriği oluşturmak başta olmak üzere birçok çekim ve yayın kolaylığı sağlayan, gelişmiş özelliklere sahip ekipmanlar, T.C. Niamey Büyükelçisi Mustafa Türker Arı, İletişim Bakanı Mahamadou Zada ve TİKA Niamey Ofis Koordinatör Yardımcısı Tanju polat’ın katılımıyla gerçekleştirilen törenle ORTN’ye teslim edildi.

Açılış konuşmasını yapan Büyükelçi Mustafa Türker Arı, projenin Türkiye’nin Nijer’i her alanda olduğu gibi bilgi ve iletişim alanında da desteklediğinin önemli bir göstergesi olduğunu ve bilgi edinme hakkının, insanlara kendi ülkesinde ve dünyanın dört bir yanında olan biteni öğrenme ve anlama imkanı tanıdığını söyledi.

İletişim Bakanı Zada ise konuşmasında, proje kapsamında verilen ekipmanlar ve TRT ile gerçekleştirilmesi planlanan eğitimlerden dolayı Nijer Hükümeti adına TİKA’ya teşekkür etti. 

Sonraki Haber

TİKA İşbirliğinde Düzenlenen “Yeni Medya Habercilik İleri Seviye Eğitimi” Başarıyla Tamamlandı

Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve TRT İşbirliğinde, Türk Cumhuriyetlerinde düzenlenen “Yeni Medya Habercilik Temel Seviye Eğitimi”nde başarılı olan ve seçilen 20 medya mensubuna, TRT Genel Müdürlüğünde 5 gün süren “Yeni Medya Habercilik...