Haberler

19 Ocak 2021

TİKA’dan Novi Pazar'da Kültür ve Sanat Etkinliklerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Sırbistan’ın Sancak Bölgesi şehirlerinden Novi Pazar’da bulunan İsa Beg Kültür ve Sanat Derneğine ekipman desteği sağladı.

2008 yılında kurulan ve Novi Pazar’da Kültür ve sanat etkinlikleri yürüten İsa Beg Kültür ve Sanat Derneğinin 70 çocuk ve 50 yetişkin olmak üzere 120 üyesi bulunuyor.

İslami manevi müziğinin yanı sıra sevdalinka müziği, halk dansları gösterileri düzenleyen dernek; Sancak ve Sırbistan’ın yanı sıra Karadağ, Bosna Hersek, Makedonya, Türkiye, Avusturya, Almanya ve Amerika’da gerçekleştirdiği gösterileri ile tanınıyor.

Sırbistan Sancak bölgesinde yaşayan Boşnakların Türk kültürüne yakın olması nedeniyle öncelikli hedef olarak Boşnak ve Türk manevi müziğini korumaya gayret eden dernek, gençleri de bu alanda faaliyet göstermeye teşvik ediyor.

Yürüttüğü proje ile derneğe destek sağlayan TİKA, derneğin orkestrasına kanun, ney, tef, darbuka gibi müzik alet ve ekipmanları temin etti.

Sağlanan destek dolayısıyla TİKA’ya teşekkür eden İsa Beg Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Elvir Boguçanim, daha başarılı çalışmalar gerçekleştirebileceklerini söyledi. Boguçanim, projenin daha çok çocuk ve genci bir araya getirerek, gençlerin kültürel değerlerine sahip çıkmaları açısından motivasyon verici olduğunu ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA'dan KKTC'deki Çiftçilere Küçükbaş Hayvan Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) çiftçilere küçükbaş hayvan desteği için başlattığı program kapsamında hayvan dağıtımına başladı. TİKA tarafından Eylül 2020'de KKTC'ye getirilerek karantinada tutulan, Kıbrıs iklimine uygun ve...