Haberler

24 Ocak 2019

TİKA’dan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanlarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Gazi Üniversitesi işbirliğinde yurtdışından gelen ortopedi ve travmatoloji uzmanlarına Ankara’da Omuz Artroskopisi Kursu düzenlendi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirilen eğitimlere Türk Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlarının yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Irak ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Ortopedi ve Travmatoloji uzmanları katıldı.

Teorik ve pratik çalışmalarda kursa katılan uzmanlar omuz hastalıklarının artroskopik tedavisi konusunda Türkiye’nin deneyimlerini gözlemleme ve pratik olarak uygulama imkanı buldu. Katılımcı sınırı olmayan kursta canlı cerrahilerle desteklenen teorik eğitimi 100’ün üzerinde hekim takip etti. Hekimler ayrıca kadavralar üzerinde gerçekleştirilen uygulamalarla pratik eğitim fırsatı buldu. 

“Burada edindiğimiz bilgileri ve tecrübeyi ülkemizde uygulamaya geçireceğiz”

Türkiye ile Kazakistan’ın çok güçlü kültürel bağlara sahip olduğunu ve bunun en büyük göstergesinin Hoca Ahmet Yesevi’ye olan sevgide yattığını söyleyen kursiyerlerden Mukhtar Akhaibekov, “Ortopedik cerrahi konusunda gerçekleştirilen kapasite artırıcı bu eğitim son derece faydalı oldu. Ülkelerimize döndüğümüzde burada edindiğimiz bilgi ve tecrübeyi uygulamaya geçireceğiz” dedi.

Türkmenistan’dan gelen uzmanlar da kurs sonunda Türkiye’nin omuz artroskopisi alanında dünya standartlarının çok üzerinde olduğunu ve kursun son derece verimli geçtiğini ifade etti.

Omuz Artroskopisi

Omuz artroskopisi, doktorun bir kamera sistemi sayesinde eklemin içini görmesini sağlayan cerrahi bir yöntem olarak kullanılıyor. Her türlü eklem probleminin nedenini belirlemede kullanılan artroskopi hem tanı hem de tedavi olanağı sağlıyor.

Sonraki Haber

TİKA Kafkas İslam Ordusu Hatırasını Yaşatıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Serdar Çam Azerbaycan’da, Cumhurbaşkanımızın talimatları ile TİKA tarafından Gence’de müzeye dönüştürülen Şeyhzamanlı Ailesi Nuri Paşa Müze Evi’ni  ziyaret etti. TİKA, Azerbaycan’ın bağımsızlığı için mücadele eden Nuri Paşa...