Haberler

09 Mayıs 2019

TİKA’dan Özbek Medya Mensuplarına Yeni Medya Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Türkiye Basın İlan Kurumu ve Özbekistan Milli Televizyon Radyo Kurumu iş birliğinde, Özbek medya mensuplarına yönelik "Yeni Medya Temel Eğitimi" Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te düzenlendi.

Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde görevli Türk medya eğitmenlerinin Özbek Devlet Televizyonu binasında vereceği eğitim programına, Özbekistan Devlet Televizyonuna bağlı çeşitli kanallarda görevli muhabir, editör, montaj elemanı, kameraman ve sunucu olmak üzere toplam 30 Özbek medya mensubu katıldı.

Eğitim programının açılışında konuşan Türkiye'nin Taşkent Büyükelçiliği Müsteşarı Sercan Evcin, son dönemde TİKA'nın Özbekistan'daki faaliyetlerinin giderek arttığını söyleyerek Türk eğitmenlerin vereceği yeni medya temel eğitiminin Özbek medya mensupları için faydalı olacağına inandığını belirtti.

TİKA Taşkent Program Koordinatörü Ali İhsan Çağlar da TİKA'nın Özbekistan'da çeşitli alanlarda projeler yürüttüğünü anımsatarak bu kez de Özbek gazeteci ve medya mensupları için eğitim seminerleri düzenlediklerini ve böylece ülkede medyanın gelişmesine katkıda bulunmak istediklerini söyledi. 
Özbek medya mensuplarına yeni medya ve habercilik, haber yazma ve toplama, habercilik ve hukuk, uluslararası politika ve dış habercilik, söyleşi ve röportaj teknikleri, sosyal medya ve haber etiği alanlarında dersler verildi. Eğitim programını başarıyla tamamlayan katılımcılara sertifikaları törenle takdim edildi.

Sonraki Haber

Afganistan’da Yenidoğan Canlandırma Eğitimleri Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen ‘Hoş geldin Bebek’ ve ‘Yenidoğan Canlandırma Eğitimleri’ kapsamında düzenlenen eğitim seminerleri sona erdi. Afganistan’nın Mezarı Şerif Ofisine bağlı 9 vilayetinin Devlet Hastanelerinin yenidoğan servislerinde görev yapan...