Haberler

24 Aralık 2021

TİKA’dan Özbekistan’da Yerli Tohum Üretimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Özbekistan Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı, Tarım ve Gıda Tedarik Araştırma ve Üretim Merkezi’ne bağlı Sebze, Kavun ve Patates Araştırma Enstitüsü bünyesinde atıl halde bulunan 1 hektarlık serayı modernize ederek üretime açtı.

Tarım ve Gıda Tedarik Araştırma ve Üretim Merkezi, sebze, kavun ve patates yetiştiriciliği başta olmak üzere ülkede ihtiyaç duyulan sebze ve meyvelerin tohumluklarının üretimi alanında araştırmalar yapan en köklü kurumlardan birisi.

Merkeze bağlı faaliyet gösteren Sebze, Kavun ve Patates Araştırma Enstitüsü, tohumlukların üretimi, tescili, ruhsatlandırılması ve lisans alınması konularında çalışmalar yürütmekte olup şimdiye kadar 150’sinin tescili alınmış 200 den fazla çeşit meyve ve sebzenin hibrit tohumunun üretimini yapıyor.

Enstitü’nün, Türkiye Gıda, Tarım ve Orman Bakanlığı ile yürüttüğü bitki hastalıkları ile mücadele uygulamalarını içeren bilimsel araştırma projesi kapsamında, Türkiye’den getirilen kavun, domates, biber, çilek ve patlıcan tohumlarının deneme ekimlerinin yapılarak yüksek verimli tohumluk üretimi amacıyla deneme serasına ihtiyacı bulunuyordu.

Yürüttüğü proje kapsamında TİKA, enstitüde bulunan ve Sovyet döneminden kalan atıl haldeki 1 hektar büyüklükteki ısıtma sistemi mevcut seranın tadilatını yaparak, sulama sistemi, sera örtüsü ve gölgeleme ağı ile donatılması sonrası yeniden hizmete açtı.

 

Sonraki Haber

TİKA Tarafından Irak’ta Gerçekleştirilen Projeler Törenle Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kerkük Kalesinde tamamlanan “Nebi Danyal Türbesi Restorasyonu”, “Kaleiçi Park ve Rekreasyon Alanı Yapımı” ile “Osmanlı Subayları Mezarlığının Tadilatı” projelerinin açılışı düzenlenen toplu törenle gerçekleştirildi. 2021 yılı içerisinde...