Haberler

06 Aralık 2021

TİKA’dan Özbekistan Acil Tıbbı Yardım Bilimsel Merkezine Tıbbı Donanım Desteği

Özbekistan’ın Cizzah Vilayeti’nde bulunan Acil Tıbbı Yardım Bilimsel Merkezi Cizzah Şubesi Hemodiyaliz Bölümü’nün modern hemodiyaliz cihazlarıyla donanımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından sağlandı.

Cizzah şehri genelinde böbrek hastalarına sadece iki hastane hizmet vermekte olup Cumhuriyet Acil Tıbbi Yardım Bilimsel Merkezi bu hastanelerden birisi. Proje kapsamında, TİKA tarafından 2 adet hemodiyaliz ünitesi temini ile su arıtma sistemi kurulumu sağlandı. Hemodiyaliz cihazlarının yenilenmesi neticesinde böbrek yetmezliğinden muzdarip olan kişilere daha kaliteli tıbbı hizmet sunulması sağlanarak mevcut sistemde günde 2-4 seans diyaliz işlemi yapılırken yeni cihazlar ile bir günde 6-8 seansa kadar diyaliz yapılabilmesine imkan sağlandı.

Özbekistan, Dünyadaki en büyük çevre felaketlerinden birini oluşturan Aral Gölünün kurumasının sebep olduğu felaketin etkilerini en fazla hisseden ülkelerden biri. Bu noktada, yıllarca pamuk tarımı amacıyla kullanılan gübre ve tarım ilacı gibi kimyasal maddelerin toprağa ve yeraltı sularına karışması sonucunda ülkede böbrek hastalıklarının yoğun olarak görüldüğü kayıtlarda yer alıyor. Söz konusu felaketin akıbetlerinin giderilmesine ilişkin projeleri hayata geçirmek için çalışmalar yürüten TİKA tarafından uygulanan bu proje, böbrek hastalıkları konusundaki mevcut sorunların çözümüne katkı sağlamak için yapılan çalışmalardan sadece birisi.

Projenin teslim töreninde konuşan merkezin Cizzah Şubesi Müdürü Farhod Norkoziyev, hastalara daha iyi hizmet verebilmek için ihtiyaç duydukları hemodiyaliz cihazlarının TİKA tarafından kendilerine sağlanmasından büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek bu ekipmanları dost ve kardeş Türk halkından bir armağan olarak gördüklerini, bundan da büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.

TİKA Özbekistan da sağlık alanında birçok proje yürüttü

Orta Asya’nın 32 milyon nüfusu ile en büyük ülkesi olan Özbekistan’ın, ilk yardım ve sağlık hizmetlerini Özbek halkına daha etkin ve verimli bir şekilde sunabilmesine katkı sağlamak amacıyla TİKA, 2018 yılı içinde 50 adet tam donanımlı ambulans desteği sağladı. Yine, Özbekistan sağlık altyapısının geliştirilmesi ve yenidoğan ünitelerinin daha modern bir yapıya kavuşturulması adına ülke genelinde hastanelere, yenidoğan sağlık ekipmanı desteği kapsamında 90 adet kuvöz ve tıbbi cihaz temini gerçekleştirdi.

2009 yılından bu yana Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti, Semerkant, Namangan, Buhara, Fergana, Taşkent ve Tirmiz şehirleri başta olmak üzere bir çok şehirde gerçekleştirilen sağlık haftaları ile 4300 hasta muayene edildi, 1278 hasta tedavi edildi, iki ülke arasında uzman ve doktor değişiminden 1280 kişi faydalandı, 3389 sağlık personeli eğitildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Nijer İslam Konseyine Ek Hizmet Binası Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Nijer’in din hizmetlerinden sorumlu kamu kurumu olan Nijer İslam Konseyine ek hizmet binası inşaa ederek ekipman desteğinde bulundu. 3 ay gibi bir sürede yapımı tamamlanan bina, T.C. Niamey...