Haberler

28 Mayıs 2019

TİKA’dan Pakistan’da Bin Kişiye İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Pakistan’ın en kalabalık şehri olan Karaçi’de Baitus Salam Vakfı işbirliğiyle yoksul medrese öğrencileri ve ailelerinden oluşan 1.000 kişiye iftar programı düzenlendi.

Baitus Salam Vakfına ait medrese kampüsünde gerçekleşen iftar programına TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Mahmut Zühtü Çevik,  Türkiye Cumhuriyeti Karaçi Konsolosu Murat Erkol, Karaçi Koordinatörü İbrahim Katırcı ve İslamabad Koordinatörü Gökhan Umut katıldı.

Bin kişinin katıldığı iftar programında konuşan Çevik, Türkiye-Pakistan arasında uzun yıllardan beri var olan samimi dostluğun önemini vurgulayarak, Pakistan’da TİKA tarafından son 9 yılda gerçekleştirilen 400 civarında projenin bu dostluğun somut bir ürünü olduğunu söyledi. Mübarek Ramazan ayında iftar ve gıda dağıtım faaliyetlerinin geleneksel hale geldiğini belirterek, “Türkiye olarak kardeş ülke Pakistan halkının yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Baitus Salam Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Uzair Zavary ise yaptığı açıklamada Türkiye Cumhuriyeti’nin birçok kurumuyla işbirliği yaptıklarını, TİKA tarafından gerçekleştirilen iftar programının iki ülke halkını aynı sofrada buluşturması açısından çok anlamlı olduğunu ifade ederek, bu gibi faaliyetlerin iki kardeş ülke insanını birbirine yaklaştırması açısından önemli olduğunu söyledi.  

Sonraki Haber

TİKA'dan Etiyopyalı İhtiyaç Sahibi Ailelere Ramazan Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Etiyopya’da etnik şiddetten kaçarak kamplara sığınan 800 aileye kumanya yardımı yaptı. TİKA, Somali eyaletindeki şiddet olaylarından kaçarak Oromiya’daki Gelan Kampı'na sığınan 800 aileye içerisinde pirinç, un, yağ ve hurma gibi...