Haberler

28 Aralık 2023

TİKA’dan Pakistan’da Biyoçeşitliliğin Korunmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Pakistan’ın Azad Cammu Keşmir Bölgesindeki Mirpur Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde İklim Değişikliği Araştırma Merkezi bünyesinde Herbaryum ve Biyoçeşitliliğinin Korunması Laboratuvarı kuruldu.

Azad Cammu Keşmir bölgesindeki yabani bitki örtüsü envanterinin güncellenerek kayıt altına alınması ve korunması, dijital ortama aktarılarak öğrenci ve araştırmacılarının erişimine açılması ve iklim değişikliğinin etkilerinin tespit edilerek yabani bitkiler çoğaltılması amacıyla Üniversite bünyesinde Herbaryum ve Biyoçeşitliliğinin Korunması laboratuvarı açıldı.

Açılış törenine Azad Cammu Keşmir Sağlık Bakanı Dr.Nisar Aktar, Mirpur Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof.Muhammed Yunus, Botanik Bölümü Başkanı ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Bakan Aktar, Türkiye ve Pakistan’ın çok derin ilişkilere sahip olduğunu belirterek, TİKA’ya bu ilişkilerin geliştirilmesine verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Azad Cammu Keşmir Bölgesindeki projelerin bölgenin kalkınmasına yönelik somut örnekler teşkil ettiğini belirten Aktar, çok farklı alanlarda projeler üreten TİKA’nın kurduğu herbaryum ve laboratuvarın da Keşmir Bölgesinde bu alanda kurulan ilk modern laboratuvar olduğunun altını çizdi.

Mirpur Teknoloji ve Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Yunus da, 2008 yılında kurulan Üniversitenin Azad Cammu Keşmir Bölgesinde en önemli devlet üniversitesi olduğunu belirterek, üniversitenin 6 fakülte ve 37 bölümde 2000’den fazla öğrencisi ile 3 farklı şehirdeki kampuslerde faaliyetlerine devam ettiğini belirtti. Üniversitenin Botanik Bölümünde kurulan laboratuvar ve herbaryum için TİKA’ya teşekkür eden Rektör, Üniversitenin yerel halk nezdinde farkındalık çalışmalarına da destek vereceğini ifade ederek, laboratuvarın botanik bahçe çalışmasına da altyapı oluşturacağını belirtti.

TİKA’nın uyguladığı proje kapsamında kurulan laboratuvar, yabani hammadde kaynaklarının tespiti ve korunması için son derece önemli bir yere sahip. Hem herbaryum çalışmalarına hem de iklim değişiklerinin neden olduğu sorunların azaltılmasına katkı sağlayacak laboratuvar ayrıca, nesli tükenen bitkilerin tespiti ve şifalı bitkilerin çoğaltılmasını destekleyerek, bitkisel üretime ticari değer kazandıracak.

 

Sonraki Haber

Güney Afrika’nın Temiz Su Sorununa TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Güney Afrika’nın Mpumalanga bölgesinde kurulan güneş enerjisi ile çalışan su arıtma ve şişeleme tesisi düzenlenen törenle hizmete açıldı. “Indalo Inclusive South Africa” ile iş birliğinde Welverdiend Kasabası‘nda...