Haberler

21 Eylül 2020

TİKA’dan Pakistan’da Talasemi Tedavi Merkezine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) yaklaşık 3000 Talesemi hastası çocuğa ücretsiz tedavi hizmeti sunan Frontier Vakfı’na, ilaç ve tıbbi malzeme desteğinde bulundu.

Pakistan’da başta eğitim, sağlık olmak üzere, temiz içme suyu temini, hayvancılık ve benzeri birçok farklı alanda proje gerçekleştiren TİKA, sağlık sektöründe gerçekleştirdiği projelere bir yenisi daha ekledi. Bu kapsamda geçmişte yaşanan terör faaliyetlerinden en çok etkilenen ve dolayısıyla sağlık hizmetlerine erişimin oldukça zor olduğu Swat ve FATA bölgesinde çocukların tedavisini üstelenen Frontier Vakfı’na, 3000 talasemi hastasının yararlanması için ilaç ve tıbbi malzeme desteğinde bulunuldu.

TİKA tarafından temin edilen ilaç ve tıbbi malzemeler, düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene KPK eyaletinin Parlamento işleri, İnsan Hakları ve Kanun Bakanı Sn. Sultan Muhammad Khan ve KPK Milletvekili Rabia Basrı, TİKA İslamabad Koordinatörü Gökhan Umut, hastane yetkilileri ve hasta çocukların aileleri katıldı.

KPK eyaletinin Parlamento işleri, İnsan Hakları ve Kanun Bakanı Sn. Sultan Muhammad Khan, Türkiye’nin bugüne kadar yaptığı yardımlar ile Pakistan halkının daima yanında olduğunu belirterek, Talasemi hastalığının tedavisinin pahalı olduğunu ve uzun yıllara yayıldığını,  bu açıdan TİKA tarafından verilen desteğin çok anlamlı olduğunu ifade etti. Ayrıca Kovid-19 salgını sürecinde TİKA tarafından yapılan bu yardımın hastalar ve aileleri için çok farklı bir anlam kattığını dile getirdi.

Törende konuşan TİKA İslamabad Koordinatörü Gökhan Umut, Pakistan’da özellikle sağlık alanında TİKA tarafından gerçekleştirilen projelere vurgu yaparak, TİKA tarafından inşası ve donanımı gerçekleştirilen, her gün yaklaşık 1000 hastanın tedavi gördüğü, 2014 yılından beri hizmet veren Recep Tayyip Erdoğan Hastanesinin bu alanda en güzel örnek olduğunu belirtti. Swabi şehrinde bulunan Bahça Khan Medikal Komplex ve Peşaver şehrinde bulunan Hayber Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yenilendiğini ifade eden Umut, çeşitli uzmanlık alanlarında eğitim programlarının düzenlendiğini belirtti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Somali’deki Devlet Hastanesine Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somali’nin Galmudug Federal Bölgesinin Başkenti Dusamareb şehrinde bulunan eyaletin en büyük devlet hastanesi olan Galgadud Devlet Hastanesine Röntgen (X-Ray) cihazı desteğinde bulundu. Orta Somali bölgesinin en büyük hastanesi...