Haberler

09 Şubat 2021

TİKA’dan Pakistan’daki Akdeniz Anemili Çocuklar İçin Yoğun Bakım Ünitesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA), Pakistan’ın Karaçi kentinde kan hastası çocuklar için açtığı ilk ara yoğun bakım ünitesi hizmete açıldı.

TİKA ve AMTF Kan Hastanesi ile iş birliği dahilinde kurulan ara yoğun bakım ünitesinin açılışına T.C. Karaçi Başkonsolosu Tolga Uçak, TİKA Karaçi Koordinatörü İbrahim Katırcı, AMTF Kan Hastanesinin kurucusu Dr. Asım Kidvai ve davetliler katıldı.

Türkiye’nin Karaçi Başkonsolosu Uçak, açılışta yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kardeş Pakistan’ın sosyoekonomik kalkınma yolculuğuna bu tür projeler ile destek vereceğini söyledi.

TİKA Karaçi Koordinatörü Katırcı ise tefriş edilen sağlık ünitesi ile kan hastalıklarından muzdarip çocukların hayat kalitesinin artırılmasının ve ailelerin omuzlarındaki finansal yükün azaltılmasının hedeflendiğini belirtti. 

Kan hastası çocuklar için inşa edilen ülkenin ilk ara yoğun bakım ünitesi modern tıbbi ekipman ile donatıldı. 10 yataklı ünite hastalara ücretsiz hizmet verecek. 

TİKA, 27 Ocak’ta Karaçi'de bir hastanede damak ve dudak yarığı sorunu bulunan çocukların tedavisi için modern ameliyathane kurmuştu. TİKA ayrıca Karaçi'de bir hastanede yılda 6 bin hastaya ücretsiz hizmet sunan bir ultrason merkezi açmıştı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Tunus’taki İşitme Engelliler Derneğine Güneş Enerjisi Sistemi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA),  Tunus’un Mehdiye bölgesine bağlı El Cem şehrinde işitme engelli bireylere işitme terapisi, özel eğitim ve sosyal entegrasyon alanlarında hizmet veren El Cem İşitme Engellilere Yardım Derneğine güneş enerjisi...