Haberler

27 Şubat 2020

TİKA’dan Pakistan Eğitim Altyapısına Destek

Sind Eyaletinin başkenti Karaçi şehrine 200 km uzaklıkta bulunan Tando Allah Yar şehrinde yoksul bölge halkı için inşa edilen okulda Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından kurulan 400 kişilik konferans salonu törenle hizmete açıldı.

Açılış törenine Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Mujahid Anwar Khan, Eski Federal İçişleri Bakanı ve Sind Eyaleti Valisi Moinuddin Haider,  TİKA Karaçi Koordinatörü İbrahim Katırcı,  Şehit Rashid Yardımlaşma Derneği Başkanı Emekli Tuğamiral Shabbir Ahmad Khan ve birçok üst düzey bürokrat ve öğrenci katıldı.

Açılış Töreninde konuşan Hava Kuvvetleri Komutanı Anwar Khan TİKA’ya verdiği katkıdan dolayı teşekkür ederek kardeş ülke Türkiye’nin desteğini her zaman hissettiklerini ifade etti.

Vali Haider, TİKA tarafından donatılan konferans salonunun kullanılan son teknoloji ekipmanlar sayesinde ülkenin en iyi konferans salonlarından biri olduğunu belirterek, 3000 öğrencinin eğitim gördüğü eğitim kompleksi için önemli bir eksiği kapatacağını vurguladı.

Karaçi Koordinatörü Katırcı yaptığı konuşmasında, Pakistan’da eğitimde fırsat eşitliği alanında en geride kalan Sind Eyaletinde kaliteli eğitim imkânlarının sağlanmasına yönelik projeler geliştirmeye devam edeceklerini ifade etti.

Açılış töreni, öğrenciler tarafından Sind kültüründen esintiler sunan gösteriler ve toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA, Tacikistan’da Çağdaş Diyabet Okulu Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tacikistan Cumhuriyeti Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ve “Hamadoni” Sivil Toplum Kuruluşu işbirliğinde kurulan Çağdaş Diyabet Okulu’nun açılışı törenle gerçekleştirildi. Açılış törenine Tacikistan Cumhuriyeti Sağlık ve Sosyal Güvenlik...