Haberler

24 Haziran 2022

TİKA’dan Pakistan Resmi Haber Ajansına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Pakistan Resmi Haber Ajansı'nın (APP) Urduca yayın yapan birimi yenilendi.

Pakistan’ın resmi haber ajansı olarak 1947 yılında kurulan Associated Press of Pakistan (APP), İslamabad’da bulunan 9 bürosu ve 7 yayın istasyonu ile ülkenin resmi dili olan İngilizce ve ortak dili Urduca’nın yanı sıra Arapça, Sindce, Seraikice, Beluçca ve Brahvice olmak üzere toplam 7 farklı dilde yayın yapıyor.

Pakistan’da görev yapan 400 editör ve 100’den fazla muhabire ek olarak Washington, Londra, Yeni Delhi, Pekin ve New York’ta da yabancı muhabirler istihdam etmekte. APP, İngilizce ve Urduca dillerinde 30.000 ve diğer dillerde 4.500 olmak üzere ayda yaklaşık 35.000 haber ile ortalama 2000 kadar fotoğraf ve video içeriği yayınlıyor.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje ile Pakistan Resmi Haber Ajansı’nın (APP) Urduca yayın biriminde ofis tadilatı yapılarak yetersiz kalan teknik ekipman ve teçhizatında yenilenmesi amacıyla modern ekipman kurulum çalışmaları tamamlanmış olup, Enformasyon ve Yayın Bakanı Marriyum Aurangzeb, T.C. İslamabad Büyükelçisi İ.Mustafa Yurdakul, TİKA İslamabad Program Koordinatörü Muhsin Balcı, APP Başkanı Akhtar Munir ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenle hizmet vermeye başladı.

Törende konuşan Bakan Aurangzeb, katkılarından dolayı Türkiye ve TİKA’ya teşekkür ederek, Urdu yayın biriminin yenilenen çalışma koşullarıyla daha iyi hizmet vereceğini ifade etti.

T.C. İslamabad Büyükelçisi İ. Mustafa Yurdakul da, APP tarafından daha etkili ve verimli bir yayın hizmetinin sunulması için teknik kapasitesinin günümüz koşullarına uygun hale getirilerek kurumsal kapasitenin güçlendirildiğini ifade ederek Türkiye ve Pakistan işbirliğinin her alanda geliştiğini belirtti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Tunus Ulusal Tohum Bankasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tunus Çevre Bakanlığına bağlı Ulusal Tohum Bankası bünyesinde yerel meyve türlerinin, bilhassa yerel zeytin ağacı türlerinin tespiti, tahlili ve tescilini yapmak amacıyla bir kimyasal ve moleküler analiz...