Haberler

09 Mart 2020

TİKA’dan Paraguaylı Annelere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı  (TİKA) tarafından Paraguay Devlet Başkanlığına bağlı DIBEN Sosyal Yardım Kuruluşu bünyesinde bebek bakım ve emzirme odası açıldı.

Anne bebek-sağlığı ve mahremiyetini önceleyecek şekilde sıhhi koşullara kavuşturulan ve akabinde donanımı gerçekleştirilen bakım odasının açılışına; T.C. Asuncion Büyükelçisi Armağan İnci ERSOY, Ulusal Gençlik ve Çocuk Bakan Yardımcısı Alicia Jové, TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol ÇETİN, DIBEN Genel Direktörü ve Yönetim Kurulu Başkanı Carmen Alonso, Sağlık Bakanlığı Sosyal Refah Kurumu Direktörü Carmen Villar ve pek çok devlet kurumundan davetli ve basın mensubu katıldı.

Açılış konuşmasında söz alan DIBEN Direktörü Villar, “Her gün bu kuruma yardıma muhtaç çok sayıda insan geliyor. Sabah 5’ten itibaren ihtiyaçlarının karşılanması için pek çok vatandaş bazı günler akşama kadar burada bekliyor. Bu kişilerden çoğu kadın. Bebekli kadınların kurumumuza geldikleri zamanlarda çocuklarını besleyecekleri ve ihtiyaçlarını görebilecekleri herhangi bir alanımız bugüne kadar yoktu ve bu bizim için ciddi bir eksiklikti. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız ve annelerimiz için yapılan bu işbirliğinden dolayı Türkiye Cumhuriyetine ve TİKA’ya teşekkür ediyoruz. “ dedi.

Büyükelçi Ersoy ise konuşmasında, DIBEN’ in özellikle ülke kadınlarına yönelik yaptığı başarılı ve etkili çalışmalardan bahsederek kadınların daha iyi şartlara kavuşturulmasının ülkenin kalkınmasıyla bağlantılı olduğuna vurgu yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından kesilen kurdele ile açılan oda, ilk ziyaretçilerine hizmet vermeye başladı. Paraguay’da sosyal ve ekonomik anlamda ihtiyaç sahibi kimseler için hizmet vermekte olan DIBEN, sosyal güvence sahibi olmayan ve ekonomik olarak yetersiz onlarca insanın her gün kapısını çaldığı, sağlık ihtiyaçlarının karşılandığı bir yardım kuruluş görevi görüyor.

Paraguay’da sosyal hakları düzenleyen mevzuatta 2019 yılında yapılan bir değişiklikle 50 ve üzeri çalışanı bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşlarında bebek bakım odasının bulunması zorunluluğu getirilmişti. Projenin bu konudaki yasal zorunluluğa ve farkındalığı artırmaya öncülük etmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Mozambik’te Pamukçuluğa Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başlatılan Mozambik Pamukçuluğunun Desteklenmesi Programının 6. Ayağını oluşturan pamuk fiber kalitesinin arttırılması eğitimi başarıyla tamamlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2018 yılı Ocak ayındaki Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar'ı...