Haberler

22 Haziran 2018

TİKA’dan Romanya’da Sağlık Eğitimine Destek

Romanya’da Türk Üroloji Derneği, Avrupa Üroloji Derneği ve Romanya Laparoskopi, Endoskopi ve Robotik Üroloji Kulübü tarafından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın desteğiyle Cluj Napoca “Iuliu Hatieganu” Tıp ve Farmakoloji Üniversitesi ve "Prof. Dr. Ion Chiricuta" Onkoloji Enstitüsünde 8. İleri Laparoskopik Üroloji Kursu gerçekleştirdi.

TİKA’nın desteği ile Romanya’nın yanı sıra Almanya, Türkiye, Ürdün, Azerbaycan, Fas ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden eğitimci ve kursiyer doktorların katıldığı kursun ilk gününde eğitimci ve kursiyer doktorlar tarafından sunumların yapılmasının ardından eğitim kutuları ve canlı hayvanlar üzerinde laparoskopik ve robotik üroloji eğitimi gerçekleştirildi.

Kursun ikinci gününde ise Almanya, Romanya ve Türkiye’den alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen canlı ameliyatlar video konferans sistemi ile tüm kursiyerlere izletilerek karşılaşılabilecek sorunlar konusunda kursiyer doktorlar bilgilendirildi. Öte yandan laparoskopik ve robotik üroloji konusunda geliştirilen yeni yöntemler konusunda tecrübe paylaşımı sağlandı.

TİKA’nın Romanya’daki Sağlık Projeleri

TİKA faaliyet gösterdiği coğrafyalarda sağlık projeleri önemli bir yer teşkil ediyor. Bu çerçevede Romanya’da da sağlık projelerine TİKA tarafından destek verilmeye devam ediliyor. Bükreş ve Cluj Napoca’da gerçekleştirilen sağlık eğitimlerine destek verilmesinin yanı sıra Köstence, Tulça, Bükreş ve Mangalya’da sağlık ekipmanları temin projeleri gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi Türkçe Sınıfı TİKA Tarafından Yenilendi

Kırgızistan Uluslararası Üniversitesinde Yunus Emre Enstitüsü’nün Türkçe kursları düzenlediği sınıf, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilendi. Kırgızistan’da farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA, projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Kırgızistan Uluslararası Üniversitesinde...